Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Estetik Plastik Cerrahi Tedavi Türleri

Estetik; estetik cerrahi biraz daha yoğun olarak işin kozmetiği ile ilgilenmektedir. Plastik cerrahinin içerisinde bir daldır. Bunu photoshopta rötuş yapmak gibi de düşünebilirsiniz. Vücudunuzda beğenmediğiniz, hoşunuza gitmeyen veya değiştirmek istediğiniz yerlerin istediğiniz görünüme kavuşmasını sağlar.

Estetik Plastik Cerrahi Tedavi Türleri


Yazımıza konumuzla ilgili birkaç başlığı açıklayarak giriş yapmak istedim. İlk olarak bize uzak gibi gelen ama aslında anlamını bildiğimiz bir kelime olan rekonstrüksiyondan başlayalım.
Rekonstrüksiyon; operasyon esnasında kişiden alınan organın yerine başka bir organ koyma, ekleme işlemidir. Yeniden yapım ve onarım anlamına da gelmektedir. Her hangi bir nedenden dolayı memesi alınan kişinin tedavisinde rekonstrüktif cerrahi müdahalesi yapılmaktadır. Yine bir başka örnek olarak doku ve protezler üzerinde de rekonstrüktif tedavi uygulandığını söyleyebiliriz.
Estetik; estetik cerrahi biraz daha yoğun olarak işin kozmetiği ile ilgilenmektedir. Plastik cerrahinin içerisinde bir daldır. Bunu photoshopta rötuş yapmak gibi de düşünebilirsiniz. Vücudunuzda beğenmediğiniz, hoşunuza gitmeyen veya değiştirmek istediğiniz yerlerin istediğiniz görünüme kavuşmasını sağlar. Tabii bu görünüme ulaşmak için doğru estetisyen doktoru bulmakta fayda var.
Plastik cerrahi; salt olarak yeniden şekil verme anlamına gelmektedir. Doğumda ya da sonradan oluşmuş şekil bozukluklarının işlevsel ve görünüş olarak yeniden yapılması anlamına gelmektedir. Plastik cerrahinin içerisinde de özelleşmiş yan dallar vardır. Bunlar; estetik kozmetik cerrahi, maksillofasiyal cerrahi, kraniofasiyal cerrahi, mikro cerrahi, el cerrahisi, endoskopik cerrahidir.


Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Alanları;


Kanser sonrası meme rekonstrüksiyonu
Genital organların onarımı
Tümör, kitle, hemanjiomlar, damar malformasyonları
Burun tümörleri, kopmaları
Tükürük bezi problemleri
Deri ve yumuşak doku tümörleri
El ve ayak eksiklikleri, şekil bozuklukları
Erkekte meme büyümesi
İyileşmeyen bası yarası ya da toplardamar yetmezlikleri
Radyasyon ve diğer şeylerden oluşan deri hasarları
Şeker hastalığına bağlı ayak yaraları
Yarık dudak-damak
Yüz şekil bozuklukları
Meme yokluğu veya fazla meme dokusu
El cerrahisi
Yanık ve yanık sonrası deformiteleri, kasılmaları, büzüşmeleri
Baş ve boyun tümörleri
Göz kapağı estetiği
Botoks
Apse drenajları
Yüz gençleştirme
Tendon onarımı
Koltuk altı terleme tedavisi
Kırışık tedavisi
Deri ve deri altı yağ dokusunun azaltılması operasyonu
Estetik veya fonksiyonel amaçla burun düzeltilmesi
İmplantlarla kontur düzeltmeleri
Gülüş estetiği
Burun dolgusu
Kızlık zarı dikimi
Mutluluk çubuğu
Lazer uygulamaları
Kol sarkması düzeltme
Sünnet
Saç ektirme
Gamze estetiği
Cilt bakımları
Karın germe
Badem göz estetiği
Estetik burun ameliyatı
Meme büyültme
Meme küçültme
Meme dikleştirme
Sakal ekimi
Bacak estetiği
Yüze ve dudağa yağ enjeksiyonu
Derideki düzensizliklerin giderilmesi
Çene büyütme küçültme operasyonları
Kepçe kulak operasyonları
Endoskopik yüz-alın germe, kaş kaldırma
Yüz iyileştirme, yenileştirme
Ben tedavileri
Karpal tünel sendromu

Estetik tedavi türleri nelerdir?

Kanser sonrası meme rekonstrüksiyonu: Meme kanseri ya da başka bir nedenden kaynaklı memenin alınması ve yeniden meme yapılması ameliyatıdır. Estetik plastik ve rekonstrüktif bölümünde sıklıkla uygulanan bir ameliyattır.
Genital organların onarımı: Vulva adı verilen kadın genital dış bölge organından kanserli tümörü çıkarttıktan sonra doku eksikliği oluşmaktadır. Kadınlarda vulva kanseri ve doğuştan vulva eksikliğinin olduğu durumlarda mikro cerrahi yöntemlerle vajina onarımı tedavisi uygulanmaktadır.
Burun tümörleri, kopmaları: Burun içi mukoza ya da kemik yapılardan gelişen ve gittikçe büyüyerek burun kalitesini dolduran kitlelerdir. Bu tümörler büyüyene kadar pek bulgu vermezler. Sorun teşkil etmeleri ancak ileri dönemlerde ortaya çıkar.
Tükürük bezi problemleri: Tükürük bezi enfeksiyonu, genellikle bakterilerin neden olduğu, acı veren bir enfeksiyondur. Bu hastalık, tükürük bezi taşları olan yaşlı yetişkinler arasında daha yaygındır. Tükürük bezi enfeksiyonu, aynı zamanda doğumdan sonra ilk birkaç hafta içinde bebeklerde de oluşabilir.
Deri ve yumuşak doku tümörleri: Yumuşak doku olarak ifade edilen dokular, vücutta farklı organ ve dokuların çevresinde; yağ dokusu, kas grupları, kan damarlarını oluşturan dokular ve bağ dokularıdır. Bu dokulardan köken alan geniş bir kanser alt türü ise yumuşak doku kanserleri olarak bilinir.
Erkekte meme büyümesi: Erkeklerde meydana gelen ve kişinin özgüven problemlerine neden olan bu sorun genetik ya da çevresel unsurların etkisi ile ortaya çıkmaktadır. Bazı bireylerde tek taraflı bazı bireylerde her iki göğüste de görülebilmektedir.
Yarık dudak-damak: Dudak veya damak yarıkları anne karnında bebeğin gelişimi sırasında yüz bölümü ve ağız içi oluşurken yapıların karşılıklı birleşmemesinden kaynaklanan açıklıkları ve buna bağlı dudakta burunda diş etlerinde ve damakta ortaya çıkan dışarıdan da görülebilen sorunları ifade eder.
Yüz şekil ve bozukları: Çene ve yüzde oluşan şekil bozukluklarının doğuştan olabildiği gibi kazalara ya da hastalıklara bağlı olarak sonradan da ortaya çıkabildiğini bilinmekte. Alt çene ile üst çenenin birbirine ve yüze göre uyumsuzluğunun hastalarda hem estetik hem de fonksiyonel rahatsızlıklara yol açtığına işaret ediliyor.
Meme yokluğu ve fazla meme dokusu: Memenin doğuştan yokluğudur. Amastia çok nadirdir. Tek taraflı amastisi olanlarda sıklıkla pektoral kaslar da yoktur.
Baş ve boyun tümörleri: Baş ve boyun kanserleri, başın ve boğazın belirli bölgelerindeki dokularda meydana gelen kanser türlerine verilen genel addır. Başlıca görülen türleri; ağız, ağız boşluğu, dudak, yutak, geniz ve gırtlak kanserleridir.
Göz kapağı estetiği: Alt ve üst göz kapaklarına uygulanan, sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve göz çevresi dokularının gerdirilmesine yönelik plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılan cerrahi uygulamaların hepsini ifade eder.
Botoks: Yüzdeki kırışıklıkları ve çizgileri ortadan kaldırmanın en iyi yöntemidir.
Apse drenajları: Ameliyat ile apse gelişen alandaki odağın uzaklaştırılması işlemidir. Apsenin geliştiği bölgeye göre lokal anestezi, genel anestezi ile ağrı giderildikten sonra hasta steril şartlar altındayken ameliyat ile iltihaplı bölge uzaklaştırılır.
Koltuk altı terleme tedavisi: Koltuk altı terlemesine çözüm  terleme kesici losyonlar, botoks ve cerrahi yöntemler olabilir.

Kırışık tedavisi: Fraksiyonel radyofrekans işlemi lazerli bir cihaz yardımıyla uygulanmaktadır. Fraksiyonel radyofrekans cihazı ile cilt yüzeyinde epidermis tabakasına zarar verilmeden hasar oluşturulur. Kontrollü olarak hasara uğratılan ve uyarılan cilt kendini yeniler ve onarır böylelikle kırışıklık görünümünde azalmalar sağlanır.

Deri ve deri altındaki yağ dokusunun azaltılması operasyonu: Liposuction, vücudun belli bölgelerindeki fazlalık oluşturan yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya enjektörlerle emilerek uzaklaştırıldığı bir ameliyattır.

Estetik ve fonksiyonel amaçla burun düzeltilmesi: Kemik eğriliği, et büyümesi ve bunların sonucunda burun içi darlığı gibi nedenlerle burun tıkanıklığı yaşayan hastalara uygulanan fonksiyonel burun ameliyatına septorinoplasti adı verilmektedir. Fonksiyonel burun ameliyatının odağı, burnun içindeki nefes alma problemlerini çözmektir.

Gülüş estetiği: Gülüş tasarımı; çeşitli nedenlerle estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin hastaların yüz şekilleri ve gereksinimleri de göz önünde bulundurularak olabildiğince doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemidir.

Burun dolgusu: Burun dolgusu; klasik yüz dolgusunda kullanılan dolgu materyalleri ile burnun ameliyatsız şekilde daha estetik hale getirilmesi işlemidir. Dolgu uygulaması burun sırtındaki eğrilikler, burun ucu kaldırma gibi küçük şekil bozukluklarını düzeltilmesi sağlanabilir.

Gamze estetiği: Estetik sırasında, yanaktaki kas dokusunun işlevini yavaşlatıcı işlemler yapılarak, kasın görevini yerine getirmemesi sağlanır. Böylece istenilen bölgelerde gamzeler oluşturulur. Günümüzde kadınlar arasında çok tercih edilen bir operasyon olan gamze estetiği, erkeklerde de yaygın olarak kullanılmakta.

Badem göz estetiği: Daha genç, sağlıklı, canlı, estetik ve çekici bir bakış elde etmek amacıyla gözlere daha çekik bir görünüm verilmesini sağlayan cerrahi bir işlemdir. İlaveten kantoplasti ile ayrıca göz kapaklarında ya da çevresinde oluşan sarkmalar da kısmen giderilmektedir.

Sakal ekimi: Sakal ekimi de diğer yapılan ekimler gibi sakal bölgesindeki kıl kaybını, eksikliğini gidermek için ense bölgesinden alınan köklerin sakal bölgesine naklinin yapıldığı bir operasyonudur.

Bacak estetiği: Üst bacak ya da alt bacak eritme amacıyla yapılan yoğun spor ve diyet programlarına direnen bölgesel bacak yağları, liposuction yöntemi ile estetik olarak tedavi edilebilir. Bacak inceltme amacıyla uygulanan liposuction, yağ birikimi olan problem bölgesine göre alt bacak ya da üst bacak inceltme amacıyla yapılabilir.

Yüze ve dudağa yağ enjeksiyonu: Yüz bölgesine yapılan yağ enjeksiyonları; dudakları kalınlaştırmak, derin kırışıklıkları doldurarak olabildiğince azaltmak, elmacık kemiklerini dolgunlaştırmak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Çene büyültme küçültme operasyonu: Çenenin önde, yüze göre normalden uzun/büyük olması, eğri olmasını düzeltmek amacıyla plastik cerrahlar tarafından yapılan estetik operasyonlara çene küçültme estetiği (çene küçültme ameliyatı) denir.

Kepçe kulak operasyonu: Otoplasti kepçe kulak görünümünü, büyük kulak görünümünü ve kulak kepçesindeki yetersiz kıvrımları gidermek için uygulanan bir kulak şekillendirme operasyonudur. Başarı oranı ve hasta memnuniyeti yüksektir. Kepçe kulak ameliyatı estetik plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Endoskopik yüz-alın germe, kaş kaldırma: Endoskopik kaş kaldırma veya alın germe işlemi, düşen kaşların durumunu düzeltmek, endişe ve kızgın bir görüntü veren alın çizgilerini hafifletmek için yapılan bir cerrahi uygulamadır. Bu uygulama 35-70 yaş arasındaki erkek ve kadınlara uygulanır.

Ben tedavileri: Çeşitli sebeplerle ben aldırmayı düşündüğünüzde en etkili ve ağrısız yöntem lazerli ben tedavisi işlemidir. Vücudunuzun herhangi bir yerindeki benler estetik olmayan görünüme sahip olabilir, size gün içinde rahatsızlık verebilir ya da tıraş sırasında zorluk çıkarabilir.

Karpal tünel sendromu: Karpal Tünel Sendromu bir ya da her iki elin ilk üç parmağını tutan ilerleyici özellik gösteren hastalıktır. El bileğinin ortasında bulunan ve ilk 3 parmağa dağılan medyan sinirin bası altında kalması sonucu ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlükle kendini gösterir

   Yukarıda da gördüğünüz gibi estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahinin alanları oldukça geniştir. Gelişen ve değişen dünyamızda gün geçtikçe yeni alanlar ve ihtiyaçlar doğmaktadır. Estetikte bu alanlardan birisidir. Vücudumuz, cildimiz, yüzümüz, burnumuz, kaşımız, gözümüz, elmacık kemiklerimiz, dudağımız, çenemiz, gıdımız, alnımız,  boynumuz, kulaklarımız, elimiz, kolumuz, parmaklarımız, belimiz, göğsümüz, göbeğimiz, popomuz, bacaklarımız, ayaklarımız kısaca her yerimiz bir takım değişikliklere uğrayabilir. Bu değişimler, isteyerek dış görünümünü değiştirmek isteyen kişiler için geçerli olduğu gibi, kaza veya doğuştan gelen sorunlardan kaynaklı da yaptırılabilmektedir. Yaşadığımız ülkeyi ele alırsak Türkiye de estetik giderek yaygınlık kazanmaktadır. Türkiye de estetiğin önem kazanmasının yanında bir diğer önemli hususta doğru uzman doktoru bulmaktır. Türkiye de özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde estetik plastik cerrahi çok gelişmiştir. Gözümüz kapalı her duyduğumuz doktora kendimizi emanet edemeyiz. İstanbul da doğru estetisyen, uzman doktoru iyice araştırmalı bulmalıyız. Ondan sonra bize uygun tedavi yöntemini belirleyip vücudumuza uygulatmalıyız.
Vücudumuz bir puzzle değil ya da bir yazboz tahtası değil!
   Bedenimiz bize ait, istediğimiz operasyonu yaptırmakta özgürüz. Tabii pişman olmamak kaydıyla. Estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahide yaptırdığımız operasyonlarda doğru estetisyen doktoru bulmak çok önemlidir. Doğru uzmanı bulup profesyonel tedaviyi almak sizin ve salığınız için gereklidir. Türkiye de estetik alanında özellikle büyük şehir olan İstanbul en başta gelmektedir. İstanbul yoğun nüfuslu bir il olduğu için doğru uzman doktoru bulmak adına ayrıntılı araştırma yapmakta fayda vardır. İstanbul da belirli merkezlerde uzman estetisyenler, uzman doktorlar görev yapmaktadır. Asıl olan ne istediğimizi iyi bilip güvenilir merkezlerde, doğru uzman doktorlara kendimizi emanet etmektir. Böylelikle sonuç mükemmel olur. Vücudunuzu şansa bırakmamalısınız.

 

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap