Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

İstanbul Schroth Egzersizi

Skolyoz olup olmadığını kontrol etmek için doktorunuz önce belden eğilmenizi isteyebilir, böylece omurganızın kavisli olup olmadığını görebilirler.

Skolyoz , omurganızda (veya omurganızda ) yana doğru bir eğridir . Çoğu zaman, ilk önce bir çocuk veya gençken ortaya çıkar.

Eğrinin açısı küçük, büyük veya arada bir yerde olabilir. Ancak röntgende 10 dereceden fazla ölçülen her şey skolyoz olarak kabul edilir. Doktorlar eğriyi tanımlamak için "C" ve "S" harflerini kullanabilir.

Skolyoz Belirtileri ve Belirtileri

Skolyozunuz varsa, ayakta dururken biraz eğilebilirsiniz. Ayrıca şunlara sahip olabilirsiniz:

 • Sırtınızda görünür bir eğri
 • Düzensiz görünen omuzlar, bel veya kalçalar
 • Daha büyük görünen bir omuz bıçağı
 • Vücudunuzun bir bölgesinden diğerinden daha fazla dışarı çıkan kaburgalar

Skolyoz olup olmadığını kontrol etmek için doktorunuz önce belden eğilmenizi isteyebilir, böylece omurganızın kavisli olup olmadığını görebilirler. Çocuk doktorları genellikle bu tür muayeneleri çocuklar üzerinde yaparlar.

Sırtınız kavisli görünüyorsa, muhtemelen skolyoz olup olmadığını görmek için bir röntgen çekeceklerdir. Doktorunuz ayrıca , omurganızın eğrilmesine neden olabilecek bir tümör gibi şeyleri ekarte etmek için bir MRI yapabilir. Skolyoz hastalığının teşhisi konulursa tedavisi için schroth egzersizi tedavi seçeneklerinden biridir. İlerleyen süreçte schroth tedavisi gerçekleştirilir.

Schroth Egzersizinin Tanımı Nedir?

Katharina Schroth tarafından tasarlanan ve geliştirilen Schroth yöntemi, kendisi de skolizi geçirdi. Skolyoz için hastanın benzersiz spinal eğri paternine dayanan özel egzersizler kullanan invaziv olmayan bir tedavidir. Omurga, üç anatomik düzlemde de ele alınır - sagital, ön ve enine. Yöntemin hedefi, daha çok eğri ilerlemesini önlemek için vücut mekaniğini ve omurga stabilizasyonunu geliştirerek omurga dengesi ve stabilitesi oluşturmaktır. Birkaç çalışma, idiyopatik skolyozlu ergenlerde Cobb açısının azaltılması ve Yaşam Kalitesinin (QOL) iyileştirilmesi üzerinde önemli bir etki olduğunu öne sürmektedir. Tüm skolyoza özgü egzersiz adımları arasında en çok çalışılan ve genel olarak kullanılan Schroth yöntemidir. Schroth Metodu, skolyoz tedavisine yönelik bir fizik tedavi yaklaşımıdır. Her hastanın omurga eğriliğine göre uyarlanmış egzersizlere dayanmaktadır. Schroth egzersizleri, skolyozun şiddetine bakılmaksızın her yaştan hastaya fayda sağlayabilir. Schroth tarafından eğitilmiş bir fizyoterapist veya uzman, Schroth Metodunu öğrenmenizde size rehberlik etmelidir. Bir Schroth programının süresi değişir ve skolyozu kontrol altında tutmak için evde egzersizlere devam etmeniz beklenir. Türkiye`de schroth egzersizi fizyoterapi merkezlerinde ve İstanbul skolyoz okulunda tedavi uygulamaları yapılabilir.

Schroth Yöntemi nedir?

Schroth Planı, skolyoz tedavisi için cerrahi olmayan birtercihtir. Kavisli omurgayı daha doğal bir pozisyona döndürmek için her hasta için özelleştirilmiş egzersizler kullanır. Schroth egzersizlerinin hedefi, omurgayı üç boyutlu bir düzlemde döndürmek, uzatmak ve stabilize hale getirmektir. Bu, aşağıdakilere odaklanan fizik tedavi ile oluşarak gerçekleşir;

 • Kas simetrisini ve aynı zamanda duruşun hizalanmasını geri yükleme
 • Vücudun içbükey tarafına nefes alma
 • Duruşunuzun farkında olmayı öğretmek

Skolyoz tedavisine karşılık bu yaklaşım, Katharina Schroth sayesinde geliştirilmiş ve kızı Christa tarafından daha da ünlü hale getirilmiştir. 1800'lerin sonlarında Almanya'da doğan Katharina Schroth, korse ile tedavi edilemeyen skolyoz hastasıydı. Skolyozunu yönetmek için kendi nefes alma tekniğini ve egzersizlerini geliştirdi. O ve kızı, aynı anda 150'den fazla hastayı tedavi ettikleri bir klinik açtılar.

Skolyoz için Schroth egzersizleri nelerdir?

Skolyoz karmaşık bir durumdur. Arkadan, C veya S şeklinde yana doğru bir eğri gibi görünüm sağlıyor. Ancak çıplak gözle görmediğiniz şey, omurgadaki omurların bir eğri oluştururken nasıl döndüğüdür. Omurlar arasındaki boşluklar da bazı bölgelerde sıkışabilir ve diğerlerinde gerilebilir. Bu nedenle skolyoz için fizik tedavi, eğriliği tüm açılardan ele almak için 3 boyutlu bir yaklaşım gerektirir. Skolyozda omurga rotasyonu her insanda farklıdır. Schroth egzersizleri, omurganızın benzersiz eğriliğine göre uyarlanır. Egzersizler ayakta, otururken veya yatarken yapılabilir. Skolyozun düzeltilmesine yardımcı olmak için terapi topları, direkler ve Schroth barlar gibi aksesuarlar da kullanılabilir. Schroth egzersizleri insandan insana değişiklik gösterse de üç önemli bileşeni içerir:

Kas Simetrisi

Omurganızın eğriliğindeki değişiklikler sırtınızdaki kasları da etkiler. Sırtın bir tarafında kaslar zayıflayabilir ve boşa gidebilir. Öte yandan, kaslar aşırı çalışıp belirginleşebilir. Schroth egzersizleri, kas simetrisini sağlamayı hedefleyen her iki problemi de gidermek için tasarlanmıştır.

Rotasyonel Açısal Solunum

Solunum, Schroth Metodu'nun önemli bir parçasıdır. Yöntem, rotasyonel açısal solunum adı verilen özel bir solunum tedavi yöntemi kullanır. Buradaki düşünce, göğüs kafesini ve etrafındaki yumuşak dokuyu yeniden şekillendirmeye yardımcı olmak için omurgayı nefes alarak döndürmektir.

Duruşunuzun Farkındalığı

Katharina Schroth, orijinal uygulamasında büyük ölçüde aynalara güveniyordu. Aynalar, hastalarının duruşları hakkında farkındalık geliştirmelerine yardımcı oldu. Omurganızın konumunun farkında olmak, onu düzeltmenin ilk adımıdır. Postüral farkındalık, günlük hayattaki  hareketleri söz konusu olduğunda özellikle önemlidir. Skolyozunuz varsa, onu çok daha da kötüleştirebilecek pozisyonlaraçoğunlukla dikkat etmeniz gerekecektir.

Bir Schroth programını tamamladıktan sonra ne gibi beklentiler olmalı?

Çoğu hasta, bir Schroth programını bitirdikten sonra omurga eğrilik derecesinde gözle görülür bir iyileşme oluşur. Programın uzunluğu değişkenlik gösterebilir, fakat tipik olarak beş ila 20 seans içerir. Geleneksel olarak, oturumlar birkaç saat uzunluğundaydı ve sıkı bir günlük programa göre ayarlandı. Bugün, Schorth programları genellikle daha az yoğundur ve daha uzun bir süreye yayılan daha kısa oturumları içerir. Johns Hopkins'te seanslarımız genellikle 45 dakika ile bir saat arasında sürer. Uzunluk ve sıklık, büyük ölçüde hastanın toleransına ve skolyozun ölçüsüne bağlıdır.

Eğrinin düzeltilmesinin yanı sıra, bir Schroth programının oluşturabilecekleri şunları içerebilir:

 • Geliştirilmiş duruş
 • Geliştirilmiş çekirdek stabilitesi ve gücü
 • Daha kolay nefes alma
 • Daha az acı
 • Geliştirilmiş genel hareket düzeni ve işlevi
 • Geliştirilmiş öz yönetim ve omurga anlayışı
 • Daha iyi pelvis hizalaması

Schroth egzersizlerinin temel amacı, skolyozun ilerlemesini önlemektir. Yaşınıza, kemik dayanıklılığına ve eğriliğin derecesine bağlı olarak korse de tedavinin bir parçası olabilir. Çocuklara özel korseleri içinde nefes almaları öğretildiğinden, Schroth'a özel nefes alma desteği tamamlar. Skolyozu Schroth Metodu ve korse ileuygulamak, ameliyattan kaçınmak isteyen hastalar için bir tercih olabilir. Bununla birlikte, bu tedaviyi başarılı kılmak için Schroth kılavuzlarına uzun vadeli bir bağlılık gereklidir. Türkiye`de schroth egzersizleri araştırmaları devam eden skolyoz hastalığı tedavilerinden biridir. Bu egzersizler için fizyoterapi merkezlerinden yardım alınabilir. İstanbul`da schroth egzersizleri için İstanbul Skolyoz Okulu tercih edilebilir. Ayrıca bu okul masrafları indirebilmek için egzersizlerin evde yapılabilmesi için derslerde vermektedir. Detaylar için İstanbul Skolyoz Okulu sitesinden detayları inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!