Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Özellikle erişkin bireylerin yaşamları boyunca mutlaka bel ağrısı şikayetleri yaşadıkları görülmektedir. Bel ve çevresinde yaşanan bu sorunların nedenlerinden birisi de bel fıtığı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bilhassa 30-60 yaş grubunda yer alan bireylerin şikayetleri arasındadır. Ancak her yaşta görülebilen bel fıtığının nedenlerine, belirtilerine ve tedavi yöntemlerine göz atabilirsiniz. İşte sizler için bu yazımızda bel fıtığı şikayetlerini yaşamanız durumunda neler yapabileceğinizi ve ameliyatsız bel fıtığı tedavisi hakkındaki detayları aktaracağız.

Bel ve bacak ağrısı şeklinde ortaya çıkabilen bel fıtığı, omurlar arasında bulunan disk yapıların çeşitli sebeplerle yırtılması sonucu oluşmaktadır. Bireylerin kendilerini zorlamaları, ağır kaldırmaları ya da buna benzer davranışlarda bulunmaları halinde liflerin sinirlere doğru çıkıntı yapması sonucu oluşmaktadır.Ağır kaldırdığınızda ya da hareket ettiğinizde ağrılarınız artıyorsa ve bacaklarınıza doğru baskı yaptığını hissediyorsanız uzman bir doktora muayene olmanız gerekmektedir.

Bel Fıtığı Teşhisi

Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahı Op. Dr. Fatih Kırar şikayetlerinizi dinledikten sonra bel fıtığı teşhisi için röntgen ve MR ile yapılacak tanı koyma işlemlerinin ardından uygun tedavi yöntemlerine başvurmaktadır. Bel fıtığından dolayı sinirlerin zarar görüp görmediğinin anlaşılması için fiziki muayene ile birlikte EMG çekimi yapılmaktadır. Çeşitli sinir testi uygulamalarının ardından hasarın oluşması halinde boyutları ve derecesi de belirlenmektedir. Böylelikle herhangi bir operasyona ihtiyaç olup olmadığının kararı verilmektedir.

Bel fıtığına bağlı olarak sinir köklerinin hasar alması halinde ayaklarda güç kaybının hissedildiği görülecektir. Bu gibi durumlarda bireylerin dikkatli davranması gerektiği vurgulanmaktadır. Ayakta iken düşme riskinin olması ya da omuriliğin zedelenme riskinin bulunması gibi durumlarda ameliyatla tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Ancak bu tür risklerin olmadığı hallerde ise ameliyatsız bel fıtığı tedavisi yöntemlerinin ön plana çıktığı belirtilmektedir.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bel bölgesinin zorlanmaması için bol istirahat etmeniz önerilecektir. Ayrıca zorlayıcı her hareketten kaçınılması gerektiğini aktarıyoruz. Bel ve bacak çevresinde uyuşukluğun yaşanmaması ve hareketlerin kısıtlanmaması halinde ameliyatsız bir planlamaya öncelik verilecektir.

Bu kapsamda günlük yaşamınızı kolaylaştıracak tedbirlerden bazıları şu şekildedir:

  • Radyofrekans: Halk arasında sinir yakma tedavisi olarak bilinen radyofrekans, yan etkisi minimum olan bir yöntemdir. Genel anestezi gerektirmediği için ameliyat gibi bir durum söz konusu değildir. Bu yöntemin amacı kişiyi çözüme kısa yoldan kavuşturmak, ağrıyı azaltmak ve sorunlu bölgedeki hasarı direkt olarak gidermektir. Problemli bölgeye 60 ila 80 derecelik bir akım verilerek doku hasarı oluşturulmaktadır. Bu sürekli akım şeklinde uygulanan klasik yöntemdir. Kesikli radyofrekans tedavisinde aralıklı akım uygulanır ve 42 derece gibi düşük bir ısı verilir.

  • Epiduroskopi: Bel fıtığının durumuna göre epiduroskopi uygulanıp uygulanmayacağına hekim tarafından karar verilir. İnatçı bel ve bacak ağrılarına sebep olan bel fıtığı eğer mikrocerrahi gerektirecek kadar büyük değilse epiduroskopi uygulanabilir. Epiduroskopi yönteminin genellikle daha önce ameliyat olmuş fakat şikayetleri geçmemiş hastalara uygulandığında etkisi daha çok görülmektedir.

  • Ozon Tedavisi: Ozon tedavisinin bir diğer ismi oksijen terapisidir. Oksijenin hayati önemi tartışılmaz bir gerçektir. Bel fıtığı tedavisinde de etkin olarak kullanılan ozon tedavisinin güvenilirliği de yapılan araştırmalar doğrultusunda onaylanmıştır. Bel fıtığı için uygulanan iki tip ozon tedavisi vardır. Bunlardan biri fıtığın olduğu bölüme uzun özel bir iğneyle, bilgisayarlı tomografiyle yapılan uygulamadır. Diğeri ise belin yan kaslarına iki taraftan standart enjektörle uygulanan yöntemdir. Ozon tedavisi fıtığın hacminin daraltılarak küçülmesini sağladığı için ameliyatsız tedavi alternatiflerindendir.

  • Kriyoterapi: Kriyoterapi fizik tedavi yöntemlerinden biridir. Soğuk terapi olarak da bilinir. Kan dolaşımı yavaşlayarak ağrının azaldığı tespit edilmiştir. Bel fıtığı tedavisinde kullanılan kriyoterapi yönteminden başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Kriyoterapiden başarılı sonuç alınması işlem uygulanacak bölgenin yerine, derinliğine ve büyüklüğüne göre değişir. Ayak siğillerinde 5-6 seansta başarı sağlanırken el, yüz ve genital bölge siğilleri 2-3 seansta giderilmektedir.

  • Epidural Enjeksiyon: Epidural enjeksiyon ile ameliyatsız bel fıtığı tedavisi ya netkileri minimal olan etkili bir yöntemdir. Yıllardır kullanılmakta olan bu tedavi şeklinde alınan sonuçlar son derece başarılıdır. Epidural enjeksiyon ile hedeflnenen fıtık başlangıcında ya da fıtığın olduğu disk bölgesinde oluşan ödemi oradan kaldırmaktır. Bununla beraber disk çevresindeki yangıyı ve sinir köküne olan baskıyı azaltması da beklenir. Bu işlemin uygulandığı hastaların büyük kısmında tamamen iyileşme görülmüştür.

Op. Dr. Fatih Kırar ile Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi hakkında değerlendirmelerde bulunan Op. Dr. Fatih Kırar, bel ağrıları ve bel fıtığı hastalığının bütün dünyada en yaygın karşılaşılan sağlık sorunlarından birisi olduğunu söyledi. Hastaların tedavi için mutlaka uzman hekimden destek alması gerektiğini ifade eden Dr. Kırar, hastalığın kademelerinin olduğunu ve öncelikle bunun belirlenmesinin önemine işaret etti.

Son aşamaya gelmeyen yani ameliyat noktasına gelmeyen hastaların son teknoloji ameliyatsız bel fıtığı tedavi yöntemleriyle yalnızca 15 dakikalık bir işlem sonrasında ağrılarından kurtulduğunu söyleyen Dr. Kırar, “Cerrahi müdahale son seçenek olarak uygulanmaktadır. Ancak hastalarımız bu noktaya gelmeden önce, yani hastalık ilk aşamadayken tedavi yolunu seçmelidir. Tedaviyi geciktirmemek çok önemli. Her vücutta, tanıya göre farklı tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Dolayısıyla hastalarımız erken müdahale ile ve ameliyatsız yöntemle yapılan son teknoloji tedavilerle bel fıtığı ağrılarından kurtularak sağlığına kavuşmasını önemsiyoruz” dedi.

Op. Dr. Fatih Kırar Yorumları ve Şikayetleri

Hüseyin Kızılboğa: Fatih hocamdan memnun kaldım çok kötü bir şekilde gelmiştim araba bile kullanamıyordum şimdi kendimi çok iyi hissediyorum . Teşekkürler.

Yaşar Arıcı: Buraya ilk geldiğimde boyun ağrılarım çoktu işlemden sonra yavaş yavaş ağrılarım hafifledi buğün kontrol oldum emarım çok iyi çıktı çok mutluyum

Hatice Özdemir: Dr. Fatih Kırar ile annemin bel fıtığı ameliyatsız işlemlerinde çok başarılı bir süreç atlattık. Ondan önceki gittiğimiz doktorlar hep ameliyat demişti fakat Dr. Fatih Bey ameliyatsız bel fıtığı tedavisi ile çok kısa sürede annemin sağlığına kavuşmasına yardımcı oldu. Kliniğindeki çalışan arkadaşlar da süreç boyunca çok ilgiliydi. Dr. Fatih Bey ve çalışanlarına çok teşekkür ederiz.

Fatih Yapıcı: Çok ilgililer, ağrılarım gitti resmen. A'dan Z'ye tüm ekibime çok teşekkür ediyorum. Güler yüzlü ve VIP hizmet veriyorlar. Her konuda çok yardımcı oldular. Op.Dr. Fatih Bey 'i tavsiye ediyorum. Keşke daha önceden kendisinde tedavi olma şansım olsaydı.

Gülser Ceber: 2018 ameliyat oldum fatih hocam yapmıştı kalan riskli olduğu için o zaman alamadık 2021de ağrılarım çıktı fizik fayda etmedi hocamın tedavisi sahyesinde cok şükür ağrılardan kurtuldum Allah razı olsun

Kemal Akar: Fatih hocamdan Allah razı olsun annemi ameliyat etti ve çok memnun kaldık çok doktora gittik hepsi riskli diye ameliyat etmedi kilo var dedi ama fatih hocam sağ olsun amelyatimizi yaptı çok şükür iyiyiz

Ertuğrul Özka: Fatih hocam Mart Ayında geldik işlem yapıldı . Bugün de kontrol geldik Allah şükür Ağrılarımız yüzde 95 kalmadı Annem Amilayatdan kurtuldu. Kendisine çok teşekkür ederiz . Allah razı OLSUN.

Elif Ozan: Kayınvalidem yıllardan beridir ağrılarla savaşıyor . Televizyon izlerken Fatih hocama rastladık . Hayatımıza sihirli bir degnekle dokunur gibi dokundu. Kayınvalidem ağrıdan yerinde duramazken şimdi hiçbir şeyi yokmuş gibi yaşamına devam ediyor. Her şey için teşekkürler Fatih bey ve ekibi başarınız daim olsun.🙏🙏😊💯

Candan Çetiner: Sevgili hocam cok sikintili bir zamanimda tv de karsima cikti.Bu arada ben arastiriyordum bu tip islem yapanlari .Hocamin anlatilari cok makul geldi.Irtibata gectim islemim yapildi .Bu arada dar kanal ,bel kaymasi ve fitiğim vardi.Bu gun 12 gun o korkunc agrilarim yok cok az agrilarim var. Hocama cok tsk ediyorum.

Cihat Özen: Eşim yaklasik 1 buçuk ay önce fatih hocamdan ameliyatsız işlem oldum. Gerek fatih hocam gerek ekip arkadaşları çok cana yakın ve guler yuzluler. Şu an iyiyim. Önceden olan kasılmalarım oluyordu. Şimdi ağrılarım biraz daha az durumda kendisinin ellerine sağlık başarılarının devamını dilerim. Iyi ki varsınız hocam. Teşekkür ederim.

Hülya Öztekin: Fatih hocaya ameliyatsız tedavi için gittiğimde sağ ayağımda çok fazla güç kaybı ve sinirlerimde çok hasar olduğu için geç kaldığımdan dolayı hemen ameliyat önerdi ve aynı gün ameliyat etti. Ameliyatın üzerınden 5ay geçti durumum gayet güzel Sinirlerimin iyileşme süresi ni bekliyorum Ellerine sağlık teşekkür ediyorum

Bernis Portakaloğlu: Fatih Bey anneme regresyon operasyonu yaptı çok memnun kaldık. Sempatik ve güler yüzlü bir doktor. İlgili ve alakalı bir ekip çalışması. 10 gün içerisinde ufak ufak yürümeye başladı. Şimdi daha iyi olmasını bekliyoruz.

Yavuz Şahin: Fatih hocaya gelene kadar birçok yere gittim fayda bulamadım. Tesadüf eseri Fatih hocamı buldum iyiki bulmuşum Allah razı olsun beni ağlılarımdan kurtardı sosyal hayatıma hemen döndüm. Sayeslnde çok rahat yürüyorum uyku uyuyabiliyorum. Kendlslne ve güleryüzlu ekibine ve Serap hanıma çok teşekkür ediyorum ilgi ve alakalarından dolayı. Herkese tavsiye ediyorum.

Hatice Kara: İlk geldiğimde çok kotuydum gittiğim bütün doktorlar ameliyat demişti fatih hocaya geldiğimde ameliyatsız tedavi ile çok şükür iyiyim ameliyata gerek kalmadan atlattım . Gönül rahatlığıyla guvenebilirsiniz . Her şey için teşekkür ederim hocama ve ekibine.🙏

Tülay Özdemir: Kardeşim in bel fıtığı vardı. Fatih hocanin müdahalesi sonunda bacağa vuran ağrı azaldı. 3 ayın sonundda kanal çapı 3mm artı. Bu da rahatlamasına sebep oldu. 1 yıl içinde kanal çapının daha da artacağını söyledi. Fatih kırar hocama çok teşekkür ederiz.

Ufuk Aydın: Hocamdan Allah razı olsun,önce şifa Allah tan sonra hocamın ellerinden.hocamla tanıştığım için mutluyum,herkese tavsiye ederim.gelmeden önce çok kötüydüm şimdi ameliyat tan sonra iyileşme sürecine girdik şu ana kadar bir sıkıntı yok çok şükür.

Erhan Onkok: eşimin bel ağrısı için fatih hocama geldik, Allah ondan razı olsun esimin ağrıları bitti gitti oldu. artık uykuları rahat yürümesi oturması her şeyi rahat artık. kendi işini kendi yapıyor çok şükür ona ve güler yüzlü ekibine çok teşekkür ederim

Murat Özmen: İlk geldiğimde yürüyemiyordum. Çok fazla agrılarım vardı hiç bir işimi göremiyordum işlem oldum saglıgım su an cok iyi normal hayatıma döndüm. Zamanla daha iyi olacak 10.gün kontrol randevuma geldim ve süreç şimdilik iyi ilerliyor her sey için teşekkür ederim

Sema Işıkhan: Annemin tedavisi için fatih beyde operasyon geçirdik . Gerek hocam gerek ekip arkadaşları süreçte yakından ilgilenip yardımcı oldular . Kontrollerimjz devam ediyor. Müjdeli haberleri bekliyor herkese ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ederiz. 👏👍

Nuri Gün: Fatih hocama çok teşekur ederim ilk geldiğim gün ağrılarım vardı şimdi çok daha iyiyim. Ekip olarak gayet iyiler hiçbir sıkıntı yasamadik. Kontrolüme geldim bugün süreç iyi ilerliyor devamı da gelecek inşallah. Allah razı olsun hocamdan . Herkese çok teşekkür ediyorum.

Zeki Acet: Annemin agrilari cok fazlaydi nereye gitsek ameliyat dediler fatih hocamizi tanidik muayene olduk islem olali 3 ay oldu hocamizdan allah razı olsun annemi ameliyattan kurtardı cok memnun kaldik iyiki varsiniz hocam başarılarınızın devamini diliyorum bunun adı ask iste

İhsan Gültekin: 2 nisan itibari ile fatih hocamda bel kayması sebebiyle esim tedavi gördü. Herhangi bi sikayetimiz yok aksine fazlasıyla memnun kaldık. Kendisi çok güler yüzlü ve canayakın ekibiyle yakından ilgilendiler herkese çok teşekkür ederiz. Düşünmeden gelebilirsiniz korkularınızın esiri olmayın hocamizin tedavilerine kendinizi bırakın. Pişman olmayacaksiniz.👍😊 Allah razı olsun.

Yıldırım Tan: Merhaba öncelikle fatih bey ve ekibine çok teşekkürederim. Eşim 4-5 yildir bel fıtığından muzdaripti. Belinde ve sol bacağında dayanılmaz ağrıları oluyordu bir çok beyin ve sınır cerrahi uzmanına gittik hepside fıtığın ilerlemiş olduğunu ve ameliyat dışında bir tedavinin olmadığını söyledi. Fatih beyle bundan 5 ay önce tv den tesadüfen gördük Ve hemen iletişime geçip randevu aldık işlemlerimizi yaptık aradan 4 ay geçti su anda çok iyi allah sizden razı olsun hocam.

Utatur Saç Ekimi paket fiyatlarını incele.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap