Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Bağışıklık Sistemi Anatomisi

Bağışıklık ve lenfatik sistemler, birkaç organı ve fizyolojik işlevi paylaşan yakından ilişkili iki organ sistemidir.

Bağışıklık sistemi, vücudumuzun bulaşıcı patojenik virüslere, bakterilere ve mantarlara ve ayrıca paraziter hayvanlara ve protistlere karşı savunma sistemidir. Peki, bağışıklık sistemi anatomisi nasıldır?

Bu sistemler şunları içerir:

 • Kırmızı Kemik İliği ve Lökositler

  Kırmızı kemik iliği, süngerimsi kemiğin trabekülleri arasındaki boşluklarda bulunan oldukça damarlı bir dokudur. En çok uzun kemiklerin uçlarında ve vücudun yassı kemiklerinde bulunur. Kırmızı kemik iliği, kan hücreleri üreten birçok kök hücre içeren hematopoietik bir doku olmaktadır. Bağışıklık sisteminin tüm beyaz kan hücreleri kırmızı kemik iliği tarafından üretilir. Bu beyaz kan hücreleri, onları üreten kök hücre tipine göre iki gruba ayrılabilir. Bunlar miyeloid kök hücreler ve lenfoid kök hücreler.
 • Lenf Kılcal Damarları

  Kan vücudun dokularından geçerken besinlerin, gazların ve atıkların difüzyonunu kolaylaştırmak için ince duvarlı kılcal damarlara girer. Kan plazması ayrıca ince kılcal duvarlardan difüze olur ve dokuların hücreleri arasındaki boşluklara nüfuz eder. Bu plazmanın bir kısmı kılcal damarlardaki kana geri yayılır. Fakat bunun önemli bir kısmı dokular arası sıvı olarak dokulara tekrar gider ve gömülür. Fazla sıvının birikmesini önlemek adına lenfatik kılcal damarlar, sıvıları emmek ve dolaşıma geri döndürmek için dokulara uzanır.
 • Lenf

  Lenfatik kılcal damarlar tarafından alınan interstisyel sıvı, esasen lenf olarak bilinir. Lenf, damarlarda bulunan plazmaya çok benzer. Bununla beraber, yaklaşık yüzde 90 su ve proteinler, hücresel atık ürünler, çözünmüş gazlar ve hormonlar gibi yüzde 10 çözünen maddelerin bir karışımıdır. Lenf ayrıca hastalıklı dokulardan alınan bakteri hücrelerini ve bu patojenlerle savaşan beyaz kan hücrelerini de içerebilir.
 • Lenf Damarları

  Lenfatik kılcal damarlar, lenfleri vücutta taşımak amacıyla daha büyük lenfatik damarlar halinde birleşir. Lenfatik damarların yapısı, damarların genel yapısına çok benzer. Çünkü her ikisinin de, düşük basınç altında sıvı taşıma gibi ortak işlevleri nedeniyle ince duvarları ve birçok valfleri bulunmaktadır.
 • Lenf Düğümleri

  Lenf düğümleri, lenfatik sistemin küçük, böbrek şeklindeki organlarıdır. Çoğunlukla göğüs ve karın bölgesinde bulunan birkaç yüz lenf düğümü vardır. Koltuk altı ve kasık bölgelerinde konumlanmıştır. Her bir lenf düğümünün dışı yoğun bir fibröz bağ dokusu kapsülünden yapılmıştır.
 • Lenfatik Kanallar

  Vücudun tüm lenfatik damarları, iki lenfatik kanala doğru lenf taşır. Bunlar torasik kanal ve sağ lenfatik kanallar olmaktadır. Bu kanallar, lenfin plazma olarak dolaşabilmesi için venöz kan kaynağına geri dönmesine hizmet eder.
 • Lenfatik Nodüller

  Lenfatik damarlar ve lenf düğümleri sisteminin dışında, lenf nodülleri olarak bilinen kapsüllenmemiş lenf dokusu kitleleri bulunur. Bu lenfatik nodüller, vücudu çeşitli patojenlerden korumakla görevlidir.

Utatur Saç Ekimi paket fiyatlarını incele

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap