Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Böbrek Kanseri Nedir?

Böbrek kanserine sahip olan kişilerde böbreklerde görev alan ve sağlıklı şekilde kanın süzülmesine, idrarın oluşmasına ya da kandaki minerallerin dengelenmesine yardımcı olan hücreler anormal şekilde büyüyebilir ve normal işlevlerine yerine getiremeyebilirler.

Temelde böbrek, kanı süzdükten sonra atık maddeler ile idrar üretimi sağlar ve kandaki pek çok maddenin de dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Böbrek kanseri görüldüğünde ise böbrek, bu işlevini yerine getiremeyebilir. Her ne kadar erken dönemde büyük belirtiler göstermese bile düzenli şekilde gerçekleştirilen kontroller sırasında böbrek kanserinin tespit edilebilmesi mümkündür.

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Böbrek kanserine sahip olan kişilerde böbreklerde görev alan ve sağlıklı şekilde kanın süzülmesine, idrarın oluşmasına ya da kandaki minerallerin dengelenmesine yardımcı olan hücreler anormal şekilde büyüyebilir ve normal işlevlerine yerine getiremeyebilirler. Bu durumda da farklı belirtilerin gözlemlenmesi mümkündür. Erken dönemde böbrek kanseri belirtileri görülemeyebilir. Bu nedenle de düzenli sağlık kontrolleri önemlidir. Şu belirtilerin böbrek kanseri sırasında görülmesi olasıdır:

  • İdrarda kan görülmesi,
  • Sırt ağrısı ya da vücudun yan bölgesinde görülen ağrı,
  • Karın ya da yön bölgede ele gelen kitle oluşumu,
  • Karın ağrısı,
  • İstemsiz zayıflama ya da ani ve hızlı kilo kaybı.

Bu belirtiler görüldüğü zaman böbrek kanseri riskinin mevcut olduğu söylenebilir. Genellikle belirtilerden herhangi biri ile karşılaşılması halinde doktora başvurulması tavsiye edilir.

Böbrek Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Özellikle de yaşa bağlı olarak böbrek kanserinin görülmesi riski mevcuttur. 40 yaş üzeri bireylerde böbrek kanseri riski genel olarak daha da yüksektir. Ayrıca sigara da risk faktörlerinin başında yer aldığı için sigara içen kişilerde böbrek kanseri riski de oldukça yüksektir. Katkı maddesi içeren gıdalar, yağ oranı yüksek şekilde beslenmek ya da sürekli olarak çeşitli kimyasallara maruz kalmak da ayrıca börek kanserine neden olabilen çevresel faktörler arasında yer almaktadır. Bu nedenle böbrek kanserinin farklı sebepler neticesinde meydana gelebileceği söylenebilir.

Böbrek Kanseri Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Tümörün büyüklüğü, niteliği, konumu ve daha pek çok özelliğine göre tedavi için de farklı bir yolun izlenmesi mümkün olabilmektedir. Kimi zaman tümörün ameliyat ile çıkarılması mümkün olabilir. Bu durum da cerrahın kararına bağlıdır çünkü tümörün kimi zaman ameliyat ile alınması mümkün olmayabilir. Yine de ameliyat, tedavi için ilk sırada yer alan tercihlerden biridir. Bu ameliyat için iç hastalıkları doktorlarından randevu alabilirsiniz.

Böreğin tamamının alınması da ayrıca farklı bir tedavi seçeneğidir. Bu sayede tümöre sahip olunan böbrek alındığında diğer böbrek sağlıklı bir yaşam sürmek için gerekli işlevleri yerine getirebilir. Büyük ve ameliyat ile tedavi edilemeyecek tümörlerde ise kriyoterapi ya da radyofrekans gibi farklı tedavilerin tercih edilmesi mümkündür.

Utatur Saç Ekimi paket fiyatlarını incele.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap