Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Böbrekler Ne İşe Yarar?

Böbrekler, diğer organların yanı sıra, kan basıncını, su-elektrolit dengesini, metabolik son bileşenlerin ve toksik maddelerin ortadan kaldırılmasını sağlar.

Böbrekler, kas, yağ ve kaburgalar tarafından iyi korunan parietal periton ve karın arka duvarı arasındaki retroperitoneal boşlukta omurganın her iki tarafında bulunur. Kabaca yumruğunuzun boyutundadırlar. Ayrıca, erkek böbreği tipik olarak kadın böbreğinden biraz daha büyük boyutludur. Her böbreğin üst tarafında adrenal bez yer almaktadır. Adrenal korteks, sodyum geri emilimini uyarmak için aldosteron hormonunun üretimi yoluyla böbrek fonksiyonunu doğrudan etkiler.

Peki, böbrekler ne işe yarar?

Böbreklerin Şekli ve Bulunduğu Yer

Böbrekler fasulye şeklinde ve kırmızı-kahverengidir. Her böbrek 4 cm kalınlığa, 5-7 cm genişliğe ve yaklaşık 11 cm uzunluğa sahiptir. Böbreğin ön yüzeyine fasiyes anterior ve arka yüzeyine fasiyes posterior denir. Böbreğin yan kenarı dışbükey bir şekle sahiptir.

Böbrekler, omurganın her iki yanında diyaframın altındaki retroperitonda konumlanmıştır. Sol böbrek, 11. kaburga seviyesi ile 3. bel omuru arasında yer alır. Karaciğerin büyüklüğü nedeniyle sağ böbrek, 12. kaburga seviyesinden başlayıp 3. bel omurunun alt kenarına kadar uzanan biraz daha alçak bir konumda bulunur. Fizyolojik olarak böbrekler karın duvarının arkasına sıkıca bağlı olmadığı için vücudun duruşuna ve nefes alma sırasında diyaframın hareketine bağlı olarak yaklaşık 3-4 cm hareket esnekliğine sahiptir.

Böbreklerin İşlevi Nedir?

Vücudun tüm kan hacmi, her gün birkaç kez böbreklerden atılır. Böbrekler, diğer organların yanı sıra, kan basıncını, su-elektrolit dengesini, metabolik son bileşenlerin ve toksik maddelerin ortadan kaldırılmasını sağlar ve asit-baz dengesini bu şekilde kontrol edebilir, düzenleyebilir.

Böbrekler iç ortamın korunmasında önemlidir. Genel işlevleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Fazla su, tuz ve atık ürünlerin uzaklaştırılması
  • Doğru besin ve kimyasal seviyelerini korumak
  • Asit-baz dengesinin korunması
  • Kan basıncını korumak

Böbreklerde Su ve Elektrolit Dengesi

Renin hormonu kan basıncında veya hacminde bir düşüş olduğu anda böbrekler tarafından salgılanır. Renin, anjiyotensinojeni karaciğerden anjiyotensin 1'e bölmek için bir proteaz görevi görür. Anjiyotensin 1 daha sonra akciğerlerde anjiyotensin dönüştürücü enzim aracılığıyla anjiyotensin 2'ye dönüştürülür. Böbrekler ayrıca hormonların ve özel taşıyıcıların etkisiyle potasyum, bikarbonat, fosfat, magnezyum ve kalsiyumun kan içeriğini düzenler.

Böbrekler ve Kan Basıncının Düzenlenmesi

Böbrekler kan hacmini ve kan damarlarının çaplarını değiştirerek kan basıncını düzenler. Burada renin-anjiyotensin-aldosteron sistemi önemli bir rol oynar.

Böbrekler ve Asit-Baz Dengesinin Düzenlenmesi

Kanın pH seviyesindeki değişiklikler yaşamı tehdit eden sonuçlara yol açabilir. Böbrek, protonların atılımı ve bikarbonatın yeniden emilmesi için mekanizmalara sahiptir.

Utatur Saç Ekimi paket fiyatlarını incele.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap