Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Boyun Ağrısı Neden Olur?

Boyun Ağrısı, örneğin aşırı stres, yanlış bir pozisyonda uyumak ya da uzun süre bilgisayar kullanmak gibi durumların neden olduğu genellikle kas gerginliği ile ilgili olan yaygın bir sorundur.

Boyun ağrısı, örneğin aşırı stres, yanlış bir pozisyonda uyumak ya da uzun süre bilgisayar kullanmak gibi durumların neden olduğu genellikle kas gerginliği veya fıtık ile ilgili olan yaygın bir sorundur. Bununla birlikte, boyun ağrısının omurga bozuklukları, fıtıklaşmış diskler, bademcik iltihabı ya da menenjit gibi daha ciddi nedenleri de olabilir. Peki, boyun ağrısı neden olur?

Kas Gerginliği

Okuma, bilgisayar kullanma ve hatta yanlış pozisyonda uyuma gibi uzun süreler boyunca yanlış bir duruş sergilemek, çoğunlukla kas gerginliğine yol açar. Bununla beraber uyku sırasında diş gıcırdatmayı içeren ve boyundan kulağa doğru bir ağırlık hissine neden olan bruksizm de kas gerginliğine sebep olabilir.

Tortikolis

Tipik olarak, tortikolis geceleri olur. Etkilenen birey boynunu hareket ettirmekte zorluk yaşayarak uykusundan uyanır. Fakat aynı zamanda boynunu çok hızlı bir şekilde yana çevirdiğinde de olabilir. Bu durum da bir kas spazmını tetikler. Tortikoliste ağrı bölgesini belirlemek kolaydır ve sadece bir taraf etkilenir.

Artroz

Spinal osteoartrit şeklinde de bilinir. Omurga eklemlerindeki kıkırdağın aşınması ve yırtılması sonucunda, ağrı ve sırtınızı hareket ettirmede zorluk gibi semptomlara neden olur.

Servikal Disk Herniasyonu

Yaygın olarak görülen servikal disk herniasyonu, iki omur arasındaki bölge olan intervertebral diskin, çoğunlukla omurgadaki aşınma ve yıpranma ve kötü duruştan kaynaklanan yer değiştirmesi durumudur. Boyun fıtığının temel belirtilerinden biri, ellere, kollara ve omuzlara doğru yayılabilen, karıncalanma ve uyuşma hissine neden olabilen ve boynu hareket ettirmekte zorlanan boyun ağrısıdır.

Bir Kazadan Sonra

Boyuna darbeler, örneğin, boynun yumuşak dokuları gerildiğinde, başın geriye ve sonra öne doğru itildiği bir kazadan olabilir. Bunun sonucunda boyun ağrısı durumu ortaya çıkabilir.

Romatoid Artrit

Romatoid artrit, eklem ağrısı gibi semptomlara neden olan ve tedavi edilemeyen otoimmün bir hastalıktır. Bununla birlikte, tedaviler gerektirdiği şekilde yapılır ise yaşam kalitesini yükseltmeye, belirtileri hafifletmeye ve rahatsızlığın ağırlaşmasını önlemeye destek olabilir.

Menenjit

Menenjit, beyni ve omuriliği kaplayan zarlar olan meninkslerin şiddetli iltihaplanmasıdır. Genellikle bu hastalığa virüsler veya bakteriler neden olur. Hastalık bazen de kötü bir soğuk algınlığı sonrası ortaya çıkabilir ama kimi durumlarda bağışıklık sistemi zayıfladığında şiddetli darbeler veya mantarlardan dolayı da oluşabilir. Bu rahatsızlığın en sık görülen belirtileri, şiddetli ağrı ve boyun tutulmasıdır.

Kanser

Daha ciddi vakalarda boyunda nodül görülmesi kanser varlığını gösterebilir ve bu vakalarda yumruya boyun ağrısı, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, boğazda top hissi gibi diğer semptomlar eşlik eder.

Boyun ağrısı için ortopedi doktoru'ndan randevu alınmalıdır.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap