Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Cilt Kanseri Nedir?

Cilt Kanseri, Bir tür cilt tümörü olan melanom kaynaklı şekilde gelişebilen, melanosit ismi verilen hücrelerin anormalleşmesi ile görülür.

Bir tür cilt tümörü olan melanom kaynaklı şekilde gelişebilen cilt kanseri, melanosit ismi verilen hücrelerin anormalleşmesi ile görülür. Anormalleşen hücreler nedeniyle de cilt üzerinde tümörler gözlemlenmeye başlar. Cilt kanserinin diğer kanser türlerine göre daha kolay şekilde tespit edilebilme olanağı olduğundan dolayı da genellikle daha erken dönemde tespit edilebilmektedir.

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanserinin pek çok belirtisi olabilir. Bu belirtiler genel anlamda cilt üzerinde çıplak göz ile gözlemlenebileceği için de diğer kanser türlerine göre erken teşhisin çok daha kolay olduğunu söylemek mümkündür. Belirtiler genel olarak şu şekildedir:

  • Asimetrik görünüme sahip olan benler
  • Düzensiz sınırlara sahip olan benler
  • Farklı renklere sahip olan benlerin bir arada olması ya da bir veya birden çok benin renginin alacalı şekilde olması
  • Benin çapının 6 mm’den büyük olması

Bu belirtiler çıplak göz ile cilt üzerinde izlenebilir. Farklı belirtiler genellikle benlerin takip edilmesi ile anlaşılabilmektedir. Bu sayede cilt kanserinin de erken dönemde teşhis edilebilmesi mümkün olacaktır.

Cilt Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Normal deri üzerinde görülen anormal benler ile de gözlemlenebilen, mevcut benlerin anormalleşmesi ile de anlaşılabilen cilt kanseri; pek çok nedene bağlı şekilde gelişebilir. Özellikle de açık tenli ve çilli cilde sahip olan kişilerin cilt kanserine sahip olma riski daha yüksektir. Güneşli iklime sahip bölgelerde yaşayan kişiler de ayrıca cilt kanserine yakalanma riski taşırlar. Ciddi güneş yanıklarına sahip olmak ve tekrarlayan şekilde ciddi güneş yanıklarına maruz kalmak da ayrıca bu hastalığı tetikler.

Genellikle solaryum ve benzeri makinelerin yaydığı ışınlara uzun süre maruz kalınması da cilt kanserini tetikler. Ayrıca bağışıklık sisteminin zayıf olması, vücudun herhangi bir alanında çok sayıda ben olması ve özellikle de yakın aile bireylerinde cilt kanseri geçmişi olması da bu hastalığı tetikleyen etkenler arasında yer almaktadır.

Cilt Kanseri Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Tedavinin gerçekleşmesi için cerrahi tedavi gerekli olmaktadır. Bu sırada risk taşıyan ve kanser tehdidi oluşturan benlerin alınması işlemi sayesinde tedavinin gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Özellikle de benlerin erken dönemde anormal şekilde gelişim gösterdiği gözlemlendiği zaman doktora başvurmak, kısa sürede tümör riski taşıyan benlerden küçük bir cerrahi operasyon ile kurtulmayı mümkün kılabilmektedir. Tedavisi ve tanı süresi diğer pek çok kanser türüne göre daha kısa süreli olan bu kanser türü için önerilen tek tedavi yöntemi cerrahi operasyondur. Cilt kanseri tedavisi için Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünden randevu alabilirsiniz.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap