Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Dalak Büyümesi Neden Olur?

Dalak Büyümesi dalağın normal fonksiyonlarını yerine getirememesine neden olur ve kan dolaşımından bağışıklık sistemine kadar her alanın hasar görerek olumsuz şekilde etkilenmesi de dalak büyümesi nedeniyle söz konusu olabilir.

Dalak büyümesi, dalağın normal fonksiyonlarını yerine getirememesine neden olur ve kan dolaşımından bağışıklık sistemine kadar her alanın hasar görerek olumsuz şekilde etkilenmesi de dalak büyümesi nedeniyle söz konusu olabilir. Bu sebeple dalak büyümesi belirtileri gözlemlendiği zaman doktora giderek hastalığın erken dönemde teşhis edilmesini sağlamak son derece önemlidir.

Hasar gören kan hücrelerini filtreleyip yok eden, hastalığa karşı savunma sağlayan beyaz kan hücrelerini üreten ve pıhtılaşma sağlayan kırmızı kan hücrelerini depolayan dalağın büyümesi halinde bu işlevlerden her biri bozularak işlevler anormal şekilde gerçekleştirilememeye başlar ve dalağın anormal şekilde çalışması da hayati önem taşır.

Dalak Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Hayati öneme sahip bir rahatsızlık olan dalak büyümesi, pek çok farklı belirti ile kendisini gösterebilir. Özellikle de genel kontroller sırasında anlaşılan dalak büyümesi durumu şu belirtiler ile anlaşılabilir:

  • Kansızlık (anemi)
  • Sık sık enfeksiyon görülmesi
  • Kolay kanama ve zor pıhtılaşma
  • Az yemek yedikten sonra şişkinlik hissi ya da kolay doyma
  • Sol üst karın bölgesinden sol omza kadar yayılabilen ağrı
  • Yorgunluk

Bu belirtiler ile kendisini gösteren dalak büyümesi, günlük yaşam içerisinde genellikle fark edilmez çünkü her ne kadar ciddi görünmeyen belirtiler ile bu rahatsızlık kendisini ortaya koysa da genel kontroller haricinde çok nadiren teşhis edilmektedir.

Dalak Büyümesi Nedenleri Nelerdir?

Viral enfeksiyonlardan, frengiden, sıtma ve benzeri parazit enfeksiyonlarından, siroz ve benzeri karaciğer rahatsızlıklarından dolayı meydana gelebilen dalak büyümesi pek çok nedene bağlı şekilde gelişebilir. Çeşitli anemi tiplerinde, lösemi hastalarında ya da dalak ve karaciğer damarlarına pıhtı gitmesi gibi durumlarda dalak büyümesinin gözlemlenmesi de olasıdır.

Farklı belirtilere sahip olan dalak büyümesi, pek çok rahatsızlığa bağlı şekilde görülebilse de kimi zaman basit viral ya da parazit enfeksiyonları dolayısıyla da görülebileceği için belirtilerin takip edilmesi şarttır. Bu sayede tedavinin de erken dönemde gerçekleştirilebilmesi mümkün olacaktır.

Dalak Büyümesi Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Tedavi için öncelikli olarak doktor bir süreliğine gözlem önerebilir. Eğer dalak ciddi bir büyüme göstermiyorsa ya da belirtiler mevcut değilse bu durumda birkaç ay kadar beklemek ve bu süreç içerisinde de düzenli şekilde kontrol sağlamak önemlidir. Eğer dalak büyümesi kendisini ciddi belirtiler ile gösterirse ya da yapılan gözlemlerde dalağın ciddi oranda büyüdüğü görülürse bu durumda dalağın alınması söz konusu olabilir. Cerrahi müdahale ile çıkarılan dalak, iyileşme için yeterli olabilir. Dalağın çıkarılması önemlidir ancak yine de dalak, hayati öneme sahip bir organ olmadığından dolayı çıkarıldıktan sonra enfeksiyon ve benzeri hastalıklardan korunmak adına daha dikkatli bir yaşam sürdürülmesi söz konusu olacaktır.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap