Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Endokrin Sistem ve Anatomisi

Endokrin Sistem ve Anatomisi, vücudun tüm bezlerinden ve bu bezlerin üretmiş olduğu hormon çeşitlerinden meydana gelir. Bezler, doğrudan sinir sisteminin uyarılmasıyla ve kandaki kimyasal reseptörler ve diğer bezler tarafından üretilen hormonlar tarafından kontrol edilir.

Endokrin sistem, vücudun tüm bezlerinden ve bu bezlerin üretmiş olduğu hormon çeşitlerinden meydana gelir. Bezler, doğrudan sinir sisteminin uyarılmasıyla ve kandaki kimyasal reseptörler ve diğer bezler tarafından üretilen hormonlar tarafından kontrol edilir. Bu bezler vücuttaki organların fonksiyonlarını düzenleyerek vücudun genel hormon işleyişini korumaya yardımcı olur. Hücresel metabolizma, üreme, cinsel gelişim, şeker ve mineral dengesi, kalp hızı ve sindirim, hormonların eylemleriyle düzenlenir.

Endokrin sistem şunlardan oluşur:

Hipotalamus

Hipotalamus, beynin talamus kısmından salgılanır. Sinir sisteminde birçok farklı işleve hizmet eder ve ayrıca endokrin sisteminin hipofiz bezi aracılığıyla doğrudan kontrolünden sorumlu olmaktadır.

Hipofiz Bezi

Hipofiz bezi, beynin hipotalamus kısmına bağlanan küçük bir dokudur. Bezelye büyüklüğünde bir yumru şeklindedir. Birçok kan damarı, salgıladığı hormonları vücutta taşımak için hipofiz bezini çevreler. Sella turcica adı verilen sfenoid kemikte küçük bir çöküntüde yer alan hipofiz bezi aslında iki farklı yapıdan meydana gelir. Bunlar arka ve ön hipofiz bezleri şeklindedir.

Epifiz Bezi

Epifiz bezi, küçük boyutlu bir kitle şeklindedir ve beynin talamus bölümünde yer alır. Epifiz bezi, sirkadiyen ritmi düzenlemeye destek olan melatonin hormonunu üretmekle görevlidir. Epifiz bezinin aktivitesi, vücudun biyolojik saatini ayarlamaktır diyebiliriz. Ayrıca bu bölüm ışık hassasiyetine sahiptir. Bu ışık hassasiyeti melatoninin yalnızca düşük ışıkta veya karanlıkta üretilmesine neden olur. Artan melatonin üretimi, epifiz bezinin aktif olduğu gece vaktinde insanların uykulu hissetmesini tetikler.

Tiroid Bezi

Tiroid bezi boyun tabanında yer alır ve kelebek biçiminde bir bezdir. Tiroid bezi, esasen üç ana hormon üretir. Bunlar, kalsitonin, triiyodotironin ve tiroksin olmaktadır.

Papatiroid Bezleri

Paratiroid bezleri tiroid bezinin arka tarafında bulunan dört küçük kütledir. Paratiroid bezleri, kalsiyum iyonu homeostazında yer alan paratiroid hormonunun üretimini teşvik eder.

Adrenal Bezler

Böbrek üstü bezleri, kısaca böbreklerin hemen üst kısmında bulunmaktadır. Adrenal bezlerin her biri kendine özgü işlevleri olan iki farklı katmandan oluşur. Bunlar dış adrenal korteks ve iç adrenal medulla şeklindedir.

Pankreas

Pankreas sadece alt ve arka karın boşluğunda bulunan büyük bir bezdir. Pankreas hem endokrin hem de ekzokrin doku içerdiğinden ötürü heterokrin bir bez şeklinde kabul edilir. Pankreasın endokrin hücreleri, pankreasın toplam kütlesinin yalnızca yüzde 1'ini oluşturur.

Gonadlar

Kadınlarda yumurtalıklar ve erkeklerde testisler olan gonadlar, vücudun cinsellik hormonlarının üretiminden sorumludur. Bu cinsellik hormonları, yetişkin kadınların ve yetişkin erkeklerin cinsiyet özelliklerini belirler.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap