Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Göz Sistemi ve Anatomisi

Göz sistemi ve anatomisi gözün net görme hali bozulmadan işlevini devam ettirebilmesi için içerisinde yer alan farklı kaslarla beraber çalışması gerekmektedir.

İnsan gözü üst seviye bir kamera gibidir. Gözün net görme hali bozulmadan işlevini devam ettirebilmesi için içerisinde yer alan farklı kaslarla beraber çalışması gerekmektedir. Öteki kas grupları ve dokularla problemsiz bir biçimde iletişime geçmesi durumunda netliğine zarar gelmeden sağlıklı bir halde beyne görüş gönderebilmektedir. Peki, göz anatomisi nasıldır?

Göz Anatomisi

Gözde yer alan kaslar ise şunlardır:

  • İris
  • Kornea
  • Mercek (Lens)
  • Vitreus
  • Göz kapakları
  • Retina

İris

Göz bebeği çevresinde yer alan rengi veren yapı İris yapısı olmaktadır. Bu kas, kameraların içerisindeki lenslere benzer. Göz içerisine ne kadar ışığın gireceğini ayarlayan bir kastır. İris ile Kornea arasında yer alan boşluk da kamara olmaktadır ve içerisinde aköz yer alır. Aköz berrak renkte bir sıvıdır.

Kornea

Kornea, gözün ön kısmındaki en saydam yapı olarak bilinir. Bu yapı direkt olarak gözü dış etkilere karşı korur. Işık kırılmasını sağlar. Göz lazer tedavisi de yine bu alana yapılır.

Mercek (Lens)

Lens ışığın direkt olarak retina üzerine odaklanabilmesini sağlıyor. Gözle görülen cisimlerin uzaklık, yakınlık ve boyut gibi durumlarını görmeyi destekliyor. Kameralardakine benzer bir şekilde arka tarafı bulanık hale getirmek için görülmek istenen cisme odaklanıp arka planı uzaklaştırma işlemini yapıyor.

Vitreus

Gözün yapısında yer alan ve gözün iç kısmını dolduran yumurta akına benzer yapıya Vitreus denir. Şeffaf bir yapısı vardır. Retina kasıyla birleşik haldedir. Ama yaşın da ilerlemesi sonucunda jel formunu kaybetmeye başlar. Bunun sonucunda retinayla olan bağı kopar.

Retina

Gözün iç kısmını kaplamakta olan sinir tabakası direkt olarak retina olarak adlandırılır. Işık Vitreus yapısından geçince göz, kürenin iç kısmını kaplayan retinaya gelecektir. Retina gözle alakalı sinyalleri göz sinirlerine yollamakla görevli bir kas yapısı olmaktadır.

Göz Kapağı

Göz kapakları gözü dış etkilere karşı koruyan kas dokusudur. Göz kapağı aracılığı ile fazla ışığa maruz kalmamış oluruz. Toz gibi etkenlerden de aynı oranda korunuruz.

Göz Anatomisine Dair Ek Bilgiler

Göz yapısında yer alan kasların hepsi de önem arz eder. Bir kasta meydana gelen olumsuz bir durum diğer kaslara da etki eder. Bunun sonucunda büyük sorunlar ortaya çıkar. Gözyaşı da salgılamış olduğu sıvı ile silecek görevi görür. Böylece gözün ön tabakasının kuruması engellenmiş olur. Göz bakımınıza her daim özen göstermelisiniz, çünkü göz hassas bir anatomiye sahiptir. Ellerinizle sürekli olarak gözlerinize dokunmayın ve tozlu ortamlarda gözlük takmaya dikkat edin.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap