Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Hipertiroidizm Nedir?

Hipertiroidizm, tiroid bezlerimiz aşırı aktif olduğunda ortaya çıkan ve vücudumuzun metabolizmasının çok hızlı artmasına neden olan bir durumdur. Bu, düzensiz kalp atışı ve beklenmedik kilo kaybı gibi sonuçlara yol açar.

Hipertiroidizm, tiroid bezlerimiz aşırı aktif olduğunda ortaya çıkan ve vücudumuzun metabolizmasının çok hızlı artmasına neden olan bir durumdur. Bu, düzensiz kalp atışı ve beklenmedik kilo kaybı gibi sonuçlara yol açar. Bu yazımızda hipertiroidinin nedenleri ve belirtilerinden söz edeceğiz.

Tiroid, boyunda bulunan, tiroksin ve triiyodotironin adlı hormonları kan dolaşımı için salgılayan kelebek şeklinde bir endokrin bezidir. Bu hormonlar vücudumuzdaki hücrelerin ve dokuların düzgün çalışabilmeleri için düzenlenmesinden sorumludur. Tiroksin, normal kalp fonksiyonu, sindirim, beyin gelişimi, kas kontrolü ve kemik sağlığında rol oynadığı karaciğer ve böbrekler gibi organlara salgılanır.

Hipertiroidizm, tiroidinizin vücudunuzun ihtiyaçları için çok fazla tiroksin ürettiği zamandır. Bu, vücut hücrelerinin aktivitesinin, vücuttaki birçok sistem üzerinde geniş kapsamlı etkileri olan anormal bir miktara yükselmesine neden olur. Hipertiroidizm kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Genellikle 20 ila 40 yaş arasındaki yetişkinlerde görülür.

Hipertiroidizm Belirtileri Nelerdir?

Hipertiroidizmin bazı belirtileri şunlardır:

 • Uyuma güçlüğü
 • Kalıcı yorgunluk
 • Isı intoleransı
 • Aşırı terleme
 • Hızlı ve düzenli kalp atışı
 • Artan bağırsak hareketleri
 • Artan kan şekeri
 • Gözlerde ağrı olması
 • Kollar ve bacaklarda titreme görülmesi
 • Guatr şeklinde bilinen boyun şişliği
 • Düzensiz adet görme durumu

Hipertiroidizm Nedenleri Nelerdir?

Hipertiroidizmin yaygın nedenlerinden bazıları:

 • Düzensiz hormon üretimi: Tiroid tarafından düzensiz hormon üretimi, vücudun bağışıklık sisteminin tiroid hücrelerine saldırdığı otoimmün bozukluklardan kaynaklanabilir. Hipertiroidizmin en yaygın nedenlerinden biri, tiroidi hedef alan ve normalden daha fazla hormon üretmesini sağlayan bir otoimmün bozukluk olan Graves hastalığıdır.
 • Toksik adenom: Diğer bir yaygın neden toksik adenomdur. Yaygın olarak Plummer hastalığı olarak da bilinir. Hormon reseptörlerindeki mutasyonlardan veya bir tiroid nodülündeki genlerden oluşur. Bu nodüller çok fazla tiroid hormonu üretmeye başlar ve hipertiroidizme yol açar.
 • Doğum: Doğum bazen doğum sonrası tiroidit olarak bilinen bir durumda tiroid bozukluklarını tetikleyebilir. Bu, doğumdan sonraki ilk yıl içinde tiroid iltihaplandığında olur.

Hipertiroidizm Tedavisi Nasıldır?

Hipertiroidizm, tiroidinizin çok fazla tiroksin üretmesini engelleyen ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir. Bununla birlikte, durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak, tiroid hormon üretimini kontrol etmek için ilacı birkaç ay hatta ömür boyu kullanmaya devam etmeniz gerekebilir. Bir diğer tedavi seçeneği de radyoterapi olmaktadır. Bu, semptomları üç ila altı ay içinde azaltabilir. Fakat uzun süreli bir tedavi seçeneği olarak görülmez. Tiroidinizin artık düzenli hormon üretimini gerçekleştiremediği durumlarda, tiroid bezinizin bir kısmını ya da tamamının alınması gerekebilir. Bunun için ameliyat gereklidir. Hipertirpidizm tedavisi için genel cerrahi doktorları'ndan randevu alabilirsiniz.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap