Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar Yolu Enfeksiyonu idrar yollarına bakteri girdiğinde meydana gelir. Bu bakteri, idrar yolunun dokularını enfekte edebilir, tahriş edebilir ve enfeksiyonu üretraya, mesaneye ve hatta böbreklerin kendisine yayabilir.

Her yaştan ve cinsiyetten insanda görülebilen idrar yolu enfeksiyonu çeşitli nedenlerle ortaya çıkar. Peki, idrar yolu enfeksiyonu nedir ve neden olur?

Bir idrar yolu enfeksiyonu problemi, idrar yollarına bakteri girdiğinde meydana gelir. Bu bakteri, idrar yolunun dokularını enfekte edebilir, tahriş edebilir ve enfeksiyonu üretraya, mesaneye ve hatta böbreklerin kendisine yayabilir. Üretranın bazen sistit olarak adlandırılan hafif iltihabı yaygındır ve bazen basit tedavi veya evde kısa süreli antibiyotik tedavisi ile kısa sürede geçebilir. Tedavi edilmediği takdirde, idrar yolu enfeksiyonu çok şiddetli hale gelebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlığın genel belirtileri şunları içerir:

  • Ağrı, özellikle idrar yaparken idrar yolunda yanma hissi.
  • İdrar sıklığı: Normalden daha sık tuvalete gitme ihtiyacı, bazen mesaneyi boşalttıktan hemen sonra bile gitme dürtüsü.
  • İdrar aciliyeti: Kademeli olarak dolu bir mesanenin farkındalığından ziyade, ani ve güçlü bir tuvalete gitme dürtüsü.
  • İnkontinans: Bazen sık idrara çıkma ve aciliyetin birleşimi, bazılarımızın tuvalete zamanında varmasının daha zor olduğu anlamına gelir.
  • Olağandışı kokulu veya bulanık idrar.
  • Şiddetli idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri:
  • İdrarda kan.
  • Alt sırt veya karın ağrısı.

Grip benzeri semptomlarla kendini genel olarak iyi hissetme görülse de şu durumların varlığı da bir idrar yolu enfeksiyonu belirtisidir; terleme, ateş, titreme ve ağrılar.

Enfeksiyonlar sıklıkla ateşe neden olsa da bazen 36°C'nin altında düşük bir vücut sıcaklığı, bir bireyin çok rahatsız olduğunu gösterebilir. Bazı insanlar, özellikle yaşlı yetişkinler ya da bir dereceye kadar bilişsel bozukluğu olanlar, çok şaşkın hale gelir ve bir enfeksiyon geçirdiklerinde ruh hallerinde ve davranışlarında değişiklikler olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Sağlıklı bir bağırsak, bağırsakta herhangi bir sorun yaşamadan yaşayan çok sayıda bakteri içerir. Bu bakterilerden bazıları sağlıklı bir bağırsak ve vücut için bile gereklidir. Bununla birlikte, bu bakterilerin bazıları vücudun diğer bölümlerine bulaştıklarında sorunlara neden olabilir. Dışkıdaki mikroplar yıkanmamış ellere, ortak banyo tesislerine ve hatta giysilere kolayca yayılabilir. İdrar yolu enfeksiyonları neredeyse her zaman doğal bağırsak bakterilerinin bir kısmı üretraya girdiğinde ve mesaneye, üreterlere ve böbreklere doğru yayıldığında ortaya çıkar. Bağırsakta doğal olarak bulunan E.coli bakterileri, idrar yolu enfeksiyonlarının en yaygın nedenidir .

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıldır?

Bir idrar yolu enfeksiyonu tedavisi, semptomların ciddiyetine, enfeksiyonun yayılmasına ve enfeksiyona neden olan bakteri türüne bağlı olarak değişebilir. Elbette tedavi, alerjiler, diğer ilaçlar ve genel sağlık dahil olmak üzere hastanın istek ve ihtiyaçlarına göre şekillendirilmelidir. Tüm tedaviler, idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için basit hijyen uygulamaları ve genel sağlık tavsiyelerini de içermelidir. İdrar yolu enfeksiyonu için üroloji bölümünün doktorları'ndan randevu alabilirsiniz.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap