Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

İskelet Sistemi Anatomisi

İskelet Sistemi Anatomisi vücuttaki tüm kemik ve eklemleri kapsamaktadır. Her unsur, protein lifi, mineral ve pek çok hücreden oluşan karmaşık bir canlı organ mekanizmasıdır.

İskelet sistemi vücuttaki tüm kemik ve eklemleri kapsamaktadır. Her unsur, protein lifi, mineral ve pek çok hücreden oluşan karmaşık bir canlı organ mekanizmasıdır. Bu sistem, vücudun geri kalan bölümünü oluşturan çeşitli dokuları desteklemek ve korumak amacıyla bir iskele fonksiyonu gibi çalışır. Ayrıca eklemlerde hareket etmeye izin vermek adına kaslara farklı bağlantı noktaları sunar. Peki, iskelet sisteminin anatomisi nasıldır?

İnsan Vücudunda İskelet Sistemi Anatomisi

İskelet çocukluk boyunca büyür ve vücudun geri kalanının onunla birlikte büyümesi için bir çerçeve sağlar. Yetişkin bir vücuttaki iskelet sistemi 206 ayrı kemikten meydana gelir. Bu kemikler iki ana bölüme ayrılmıştır. Bunlar eksenel iskelet ve apendiküler iskelet. Eksenel iskelet vücudun orta hat ekseni boyunca uzanır ve 80 kemikten oluşur. İskelet sistemi anatomisi şunları içerir:

Kafatası

Kafatası 22 kemik oluşmaktadır. Biri hariç 21 kaynaşmış kemik, çocuklarda kafatasının ve beynin büyümesine izin vermek için ayrıdır, fakat bir yetişkin olarak ek güç ve koruma sağlamak için birleşir. Kafatasının üst kısmındaki kemikler beyni hasardan korur. Kafatasının alt ve ön kısmının kemikleri yüz kemikleri olarak bilinir ve gözleri, burnu ve ağzı destekler.

Omur

Yirmi altı omur, insan vücudunun omur sütununu oluşturur. Bulundukları bölgeye göre adlandırılırlar:

  • Lomber (alt sırt).
  • Sakrum.
  • Torasik (göğüs).
  • Kuyruk sokumu (kuyruk kemiği).
  • Servikal (boyun).

Kaburga

Göğüs kemiği, iskeletin torasik bölgesinin ön tarafının orta çizgisi boyunca konumlanan ince, bıçak şeklinde bir kemiktir. Göğüs kemiği, kaburga kıkırdağı ismi verilen ince kıkırdak bantları ile kaburgalara bağlanır.

Göğüs Kemiği ve Üst Uzuv

Göğüs kemeri, üst kol kemiklerini eksenel iskelete bağlar. Humerus, üst kolun kemiğidir. Kürek kemiği ile omuzun yuva eklemini oluşturur. Aynı şekilde alt kol kemikleri ile dirsek eklemini oluşturur. Radius ve ulna, önkolun iki kemiğidir. Ulna, ön kolun medial tarafındadır ve dirsekte humerus ile bir menteşe eklemi oluşturur.

Pelvik Kemiği ve Alt Uzuv

Sol ve sağ kalça kemiklerinden oluşan pelvik kemiği, alt bacak kemiklerini eksenel iskelete bağlar. Femur vücuttaki büyük kemik ve uyluk kemiği, bu bölgenin tek kemiğidir. Bununla birlikte, kalça kemiği ile kalça eklemini oluşturur. El olarak tibia ve patella ile diz eklemini meydana getirir. Ayrıca, genellikle diz kapağı olarak adlandırılan patella, doğumda mevcut olmayan birkaç kemikten biri olduğu için özeldir. Patella, yürüme ve emekleme için dizi desteklemek amacıyla erken çocukluk döneminde gelişmeye başlar.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap