Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Kadın Üreme Sistemi Anatomisi

Kadın Üreme Sistemi Anatomisi, Kadın üreme sistemi temelde fallop tüpleri, yumurtalıklar, rahim, vajina ve vulvayı kapsar. Bu organlar, gametlerin üretimi ve taşınması ile cinsellik hormonlarının üretiminde görev alır.

Kadın üreme sistemi temelde fallop tüpleri, yumurtalıklar, rahim, vajina ve vulvayı kapsar. Bu organlar, gametlerin üretimi ve taşınması ile cinsellik hormonlarının üretiminde görev alır. Kadın üreme sistemi ayrıca yumurtanın sperm tarafından döllenmesini kolaylaştırır. Ek olarak hamilelik ve bebeklik döneminde bebeğin gelişimi destekler. Peki, kadın üreme sistemi anatomisi nasıldır?

Kadın Üreme Sisteminin Anatomik Özellikleri

Kadın üreme sistemi şunları içerir:

Yumurtalıklar

Yumurtalıklar, östrojen ve progesteron gibi kadın cinsiyet hormonlarının yanı sıra dişi gametler olan yumurtalar üretir. Bunlar, bir kadının erken yaşamı boyunca yavaş yavaş gelişen ve ergenlikten sonra olgunluğa ulaşan oosit hücrelerinden üretilir. Yumurtlama sırasında her ay olgun bir yumurta salınır. Yumurta, yumurtalıktan uterusa ulaşmadan önce döllenebileceği fallop tüpüne gider.

Fallop Tüpleri

Fallop tüpleri, fimbria ismi verilen küçük parmak benzeri çıkıntılarla kaplı olan ve huni şeklinde bir yapı ile son bulur. Her bir fallop tüpünün içi, yumurtayı uterusa taşımak için tüpün düz kasıyla birlikte çalışan özel bir doku ile kaplıdır.

Rahim

Üst ucunda iki fallop tüpüne ve alt ucunda vajinaya bağlı olan rahim, hamilelik sırasında gelişmekte olan fetüsü çevrelediği ve destekler. Endometrium olarak bilinen rahmin iç astarı, erken gelişim sırasında embriyoya destek sunar. Rahmin iç organ kasları doğum sırasında fetüsü doğum kanalından itmek için kasılır.

Vajina

Uterusun altında ve idrar kesesinin arkasında konumlanmıştır. Vajina, cinsel ilişki esnasında penis için hazne görevi görür ve spermi uterusa ve fallop tüplerine taşır. Ayrıca doğum sırasında fetüsün doğumunu sağlamak için gerilerek doğum kanalı görevi görür. Menstrüasyon sırasında ise adet akışı vajina yoluyla vücuttan çıkar.

Vulva

Vulva gövdenin kasık bölgesinde bulunan kadın dış cinsel organlarının ortak adıdır. Vulva, üretral açıklığın ve vajinanın dış uçlarını çevreler ve mons pubis, labia majora, labia minora ve klitorisi içerir.

Kadın Üreme Fizyolojisi

Kadın üreme fizyolojisinde önemli olan hususlar:

Üreme Döngüsü

Kadın üreme döngüsü, temelde bir yumurta üretme sürecidir. Bir yumurta üretilir ancak döllenmez ve uterus duvarına implante edilmez ise üreme döngüsü menstrüasyon yoluyla kendini sıfırlar. Tüm üreme döngüsü ortalama yirmi sekiz gün devam eder. Fakat bazı kadınlar için yirmi dört gün kadar kısa ya da otuz altı gün kadar uzun olabilir.

Gebelik

Eğer yumurta bir sperm hücresi tarafından döllenirse, döllenmiş embriyo kendisini endometriuma yerleştirecek ve amniyotik boşluk, göbek bağı ve plasenta oluşturmaya başlayacaktır.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap