Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Kalın Bağırsak Ne İşe Yarar?

Kalın bağırsak ne işe yarar, kalın bağırsak yapısı nasıldır, kalın bağırsağın işlevi nedir sorularının yanıtlarını makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Kalın bağırsak sindirim sisteminin bir parçasıdır. Sindirim sistemi ince bağırsak, mide, yemek borusu, ağız, kalın bağırsak ve rektumu içerir. Kalın bağırsak, çoğu besin ince bağırsakta emildikten sonra sindirilemeyen besinsel maddelerin işlenmesinden sorumlu olmaktadır. Peki, kalın bağırsak ne işe yarar?

Kalın Bağırsak Yapısı Nasıldır?

Bağırsaklar, mideden anüse dek uzanan uzun yapılı ve sürekli bir tüp şeklindedir. Besinlerin ve suyun çoğu emilimi bağırsaklarda gerçekleşir. Bununla beraber bağırsaklar ince bağırsak, kalın bağırsak ve rektumu kapsamaktadır. Kalın bağırsak dört farklı bölümden meydana gelir. Bu bölümler çekum kolon, enine kolon, inen kolon ve sigmoid kolonudur. Kalın bağırsak, atık maddelerden suyu, vitaminleri ve elektrolitleri emerek önemli bir rol oynar.

Kalın Bağırsağın İşlevi Nedir?

Kalın bağırsağın esasen üç temel işlevi bulunur. Bunlar su ve elektrolitleri emmek, vitaminleri üretmek ve emmek, dışkıyı oluşturup eliminasyon için rektuma doğru itmektir. Bu aşamada kolonun rolü, sindirilemeyen materyalden kalan suyu ve diğer önemli besinleri emerek dışkıyı oluşturmak üzere katılaştırmaktır. İnen kolon, sonunda rektuma boşaltılacak olan dışkıyı depolar. Sigmoid kolon, kolon içindeki basıncı artırmak için kasılır ve dışkının rektuma hareket etmesine neden olur. Rektum, dışkılama yoluyla atılmayı bekleyen dışkıyı tutar.

Kalın Bağırsak ve Hareketlilik

Bağırsak duvarı çoklu katmanlardan oluşur. Lümenden dışa doğru kalın bağırsağın dört tabakası mukoza, submukoza, kas tabakası ve serozadır. Kas tabakası, içte dairesel tabaka ve dışta uzunlamasına tabaka olmak üzere iki düz kas tabakasından oluşur. Bu katmanlar kalın bağırsağın hareketliliğine katkıda bulunur. Kolonda iki tip motilite, haustral kasılma ve kitle hareketi söz konusudur.

Kalın Bağırsak ve Su/Elektrolit Emilimi

Suyun emilimi ozmoz ile gerçekleşir. Sodyum, kolonda sodyum kanalları tarafından aktif olarak emilir. Potasyum, lümendeki konsantrasyona bağlı olarak ya emilir ya da salgılanır.

Kalın Bağırsak ve Vitaminlerin Üretimi/Emilimi

Kolon ayrıca bakteri üremesi için elverişli bir ortam aracılığıyla gerekli vitaminlerin sağlanmasında rol oynar. Kolon, bağırsaklarımızı koruyan ve vitamin üreten trilyonlarca bakteri barındırır. Kolondaki bakteriler, fermantasyon yoluyla önemli miktarda vitamin üretir. Biyotin de dahil olmak üzere K vitamini ve B vitaminleri, kolonik bakteriler tarafından üretilir. Bu vitaminler daha sonra kanda emilir. Bir bireyde bu vitaminlerin beslenme yolu ile alımı düşük olduğunda, kolon, vitamin eşitsizliğini en aza indirmede önemli bir görev üstlenir.

Utatur Saç Ekimi paket fiyatlarını incele.

[widget-8]

 

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap