Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalp Yetmezliği kalbin, vücudun gereksinimlerini tam anlamı ile karşılamak amacıyla yeterli güçte kan pompalamaması demektir.

Kalp yetmezliği durumu, kalp fonksiyonunda azalma olduğu ve kalbin etkili biçimde kan pompalamakta zorlandığı bir rahatsızlıktır. Peki, kalp yetmezliği neden olur?

Esasen kalp yetmezliği hali, kalbin, vücudun gereksinimlerini tam anlamı ile karşılamak amacıyla yeterli güçte kan pompalamaması demektir. Bunun ortaya çıkmasının birkaç farklı sebebi vardır. Bazı tıbbi durumlar, bir kişinin kalp yetmezliği geliştirme riskini de artırabilir. Bununla beraber yetmezlik, kalbin durduğu veyahut çalışmayı bırakmak üzere olduğu anlamına gelmez. Kalp yetmezliği hafif ya da şiddetli olabilir. Ayrıca bu durumu yönetmenin çeşitli yolları bulunmaktadır.

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Bu sağlık problemi çeşitli belirtiler ile kendini gösterir. Bunlar:

 • Akciğerde ödem: Sıvının akciğer dokularında toplandığı bir durumdur. Nefes almayı zorlaştırır ve şiddetli akciğer ödemi olan kişiler bazen köpüklü balgam çıkarabilirler. Akciğerlerde sıvı olması hızlı nefes almaya da yol açabilir.
 • Vücutta ödem: Kalbin pompalama gücünde azalma olması, vücutta ve özellikle de bacak bölümlerinde şişmelere neden olabilir.
 • Yorgunluk: Kalp yetmezliğinde en sık görülen semptomlardan biri yorgunluktur. Günlük görevler son derece zor bir iş haline gelebilir.
 • Hareket etmede güçlük: Kalp fonksiyonunun azalması, banyoya gitmek ya da yataktan kalkmak gibi küçük efor gerektiren aktivitelerde dahi zorluklara neden olabilir. Hatta vücutta ödemin olması, bu tarz ufak hareketleri daha da zorlaştırabilir.
 • Kilo almak: Vücutta sıvı birikmesi bir bireyin kilo almasını tetikler. Ayrıca, kalp yetmezliği için verilen çeşitli ilaçlar da kilo almaya sebebiyet oluşturabilir.

Kalp Yetmezliğinin Nedenleri Nelerdir?

Bazı faktörler, bireylerde kalp yetmezliğini tetiklemektedir. Bunlar:

 • Daha önce kalp krizi geçirmiş olmak
 • Koroner arter rahatsızlığı
 • Şeker hastalığı
 • Aritmi problemi
 • Kalbin yapısıyla alakalı sorunlar
 • Yüksek tansiyon problemi
 • Kalp kapakçığı hasarları

Bunlara ek olarak; aşırı kilo, sigara içmek, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve aşırı alkol alımı da kalp yetmezliğine neden olabilir.

Kalp Yetmezliğini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kalp yetmezliğini önlemenin en kolay yolu, altta yatan risk faktörlerini bilmek ve mümkün olduğunca sağlıklı bir yaşam sürmektir. Bununla birlikte, düzenli sağlık kontrollerinden geçmek, diğer sağlık problemlerini yönetebilmek de kalp yetmezliğinin önüne geçmek için anahtardır. Düzenli sağlık kontrolleri, oksijen seviyeleri ve kan basıncı, genel kontrol, böbrek ve kolesterol seviyelerinin kontrolünü içeren testleri de kapsamalıdır. Sağlıklı bir hayat tarzından kasıt, dengeli beslenmek, sigara ve alkolü bırakmak, bol miktarda egzersiz yapmak ve kiloyu ideal seviyede tutmaktır. Kalp yetmezliği için dahiliye bölümünün doktorları'ndan randevu alabilirsiniz.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap