Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Karaciğer Ne İşe Yarar?

Karaciğer, safra üretimi ile sindirime yardımcı olmak, kolesterol üretimi/kaldırılması, hayati proteinlerin üretimi, şeker, vitamin ve mineralleri depolamak, toksik maddeleri uzaklaştırma görevini üstlenir.

Karaciğer, sağ göğüs kafesinin alt kısmında, sağ diyaframın altında konumlanmıştır. Karaciğerin sol lobu epigastriumdadır ve bu nedenle göğüs kafesi tarafından korunmaz. Normal karaciğer sağlamdır ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Peki, karaciğer ne işe yarar?

Karaciğerin Yapısı

Karaciğer, karın boşluğunun üst kısmında yer alan büyük, koyu renkli, çok loblu bir organdır. Sağdan sola tüm karın boşluğu boyunca uzanır, fakat vücudun sağ tarafında bulunur. Karaciğerin alt yüzeyi midenin üzerinde yer alır ve bu kısım mide ile karaciğer arasında safra kesesi olarak bilinen küçük bir organdır.

Karaciğerin rolünü tamamlamak için uygun kan dolaşımına ihtiyacı vardır. Hepatik arter yoluyla taze oksijenli kan alır. Hepatik portal ven yoluyla sindirim sisteminden kan alır. Hepatik portal ven yoluyla gelen kan, mide, ince bağırsak ve kolon gibi organlardan emilen önemli maddeleri taşır. Karaciğer bu kanı işler ve onu hepatik damarlar yoluyla gönderir.

Karaciğer, safrayı hepatik kanallar yoluyla dışarı iletir. Bu hepatik kanallar, ortak hepatik kanalı oluşturmak için bir araya gelirler. Ortak hepatik kanal, safra kesesinin kistik kanalı ile birleşir ve bu iki kanal birlikte safrayı ince bağırsağın duodenumuna iletmek için çalışır.

İnsan karaciğerinin dört lobu vardır. Sağ ve sol lob, falsiform ligament olarak bilinen bir tendonla ayrılır. Falsiform bağ, karaciğeri karın duvarına bağlayarak yerinde tutar. Karaciğerin alt yüzeyinde kaudat ve kuadrat loblar bulunur. Kaudat lob, kuadrat lobun arkasındadır.

Karaciğer İşlevi Nedir?

Karaciğer karın boşluğu içinde büyük bir organdır. Karaciğerin büyük kısmı karın boşluğunun sağ tarafında, midenin hemen üstünde bulunur. Bu büyük, çok loblu organ insan vücudunun düzgün çalışmasına izin veren birkaç önemli role sahiptir. Bunlar:

  • Safra üretimi ile sindirime yardımcı olmak.
  • Kolesterol üretimi/kaldırılması.
  • Hayati proteinlerin üretimi.
  • Şeker, vitamin ve mineralleri depolamak.
  • Toksik maddeleri uzaklaştırmak.

Karaciğer ve Safra Üretimi

Karaciğerin en iyi bilinen işlevi safra üretmektir. Safra, yağların sindiriminde ihtiyaç duyulan bir maddedir. Yağ gibi maddeler suyla buluştuğunda karışmazlar, bunun yerine üst üste birikir. Safra, yağları emülsifiye ederek bunu düzeltir. Emülsifikasyon, yağ parçacıklarını, sindirim ve emilim süreçlerine maruz kalan daha fazla yüzey alanına sahip olacak şekilde ayırır. Safra, karaciğerde üretilir ya da ortak safra kanalı yoluyla doğrudan ince bağırsağın duodenumuna akar ve daha sonra kullanılmak üzere safra kesesinde depolanır.

Karaciğer ve Kolesterol

Karaciğer vücutta kolesterolün oluşturulmasından ve uzaklaştırılmasından sorumludur. Kolesterol, kanda dolaşan ve vücutta belirli hormonlar üretmek için gerekli olan yoğun bir maddedir. Yaşam fonksiyonlarını sürdürmek için gerekli olan tüm kolesterol karaciğerde üretilir. Fazla kolesterol, yiyeceklerin yutulması yoluyla emilir. Yenilen besinler yoluyla alınan kolesterol, vücut tarafından doğal olarak üretilen kolesterol değildir.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap