Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Kas Sistemi ve Anatomisi

Kas Sistemi ve Anatomisi, Kas sistemi insan vücudunun hareketinden sorumlu olmaktadır. İskelet sisteminin kemiklerine bağlı şekilde, bir bireyin vücut ağırlığının yaklaşık olarak yarısını oluşturan 700 kas bulunmaktadır.

Kas sistemi insan vücudunun hareketinden sorumlu olmaktadır. İskelet sisteminin kemiklerine bağlı şekilde, bir bireyin vücut ağırlığının yaklaşık olarak yarısını oluşturan 700 kas bulunmaktadır. Bu kasların her biri kan damarları, iskelet kası dokusu, sinirler ve tendonlardan meydana gelen ayrı bir organ şeklinde işlev görmektedir. Kas dokusu ayrıca kalbin, sindirim organlarının ve kan damarlarının içinde bulunur. Bu organlarda kaslar, maddeleri vücutta hareket ettirmeye yarar. Peki, kas sistemi çeşitleri neler?

Kas Türleri Nelerdir?

Vücutta üç farklı kas dokusu bulunmaktadır. Bunlar:

Visseral Kas

Viseral kas, mide gibi organların içinde bulunur. Tüm kas dokularının en zayıfı olan viseral kas, maddeleri organ boyunca hareket ettirmek amacıyla organların kasılmasını mümkün kılar. Bu kas, beynin bilinçsiz bölümü tarafından kontrol edildiğinden, istemsiz kas olarak bilinir. Çünkü bilinçli zihin tarafından doğrudan kontrol edilmesi söz konusu değildir. Pürüzsüz kas şeklinde de tanımlanır. Bu kaslara mikroskop altında bakıldığında çok düzgün, tek biçimli bir görünüme sahip olduğu görülür. Bu pürüzsüz görünüm, kalp ve iskelet kaslarının görünümü ile aslında zıttır.

Kalp Kası

Sadece kalpte bulunan kalp kası, tüm vücuda kan pompalamaktan sorumludur. Kalp kası dokusu bilinçli olarak kontrol edilemez, bu nedenle istemsiz bir kastır. Hormonlar ve beyinden gelen sinyaller kasılma hızını ayarlarken, kalp kası kasılmak için kendini uyarır. Kalbin doğal kalp pili, diğer kalp kası hücrelerini kasılmaları için uyaran kalp kası dokusundan yapılmıştır. Kendi kendini uyarması nedeniyle, kalp kası otoritmik veya içsel olarak kontrol edilen olarak kabul edilir.

Kalp kası dokusunun hücreleri çizgilidir, yani ışık mikroskobu altında bakıldığında açık ve koyu çizgilere sahip gibi görünürler. Hücrelerin içindeki protein liflerinin dizilimi bu açık ve koyu bantlara neden olur. Çizgiler, bir kas hücresinin viseral kasların aksine çok güçlü olduğunu gösterir.

İskelet Kası

İskelet kası bilinçli olarak kontrol edilir bir kas türüdür. Bir kişinin bilinçli olarak yaptığı her fiziksel eylem iskelet kası gerektirir. İskelet kasının işlevi, vücudun bölümlerini kasın bağlı olduğu kemiğe daha yakın hareket ettirmek için kasılmasıdır. Çoğu iskelet kası bir eklem boyunca iki kemiğe bağlanır. Bu yüzden de kas bu kemiklerin parçalarını birbirine yaklaştırmaya hizmet eder.

İskelet kası hücreleri, birçok küçük progenitör hücre, uzun, düz, çok çekirdekli lifler oluşturmak için kendilerini bir araya getirdiğinde oluşur. Tıpkı kalp kası gibi çizgili olan bu iskelet kası lifleri çok güçlüdür. İskelet kası adını bu kasların her zaman en az bir yerde iskelete bağlanmasından alır.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap