Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Kemik Erimesi Neden Olur?

Kemik erimesi osteoporoz şeklinde de bilinir. Zayıf kemikler, basit bir düşüşle bile kolayca kırılır. Osteoporoz, yaşlı insanlarda omurga, kalça, pelvis ve bilek kırıklarının ana nedenlerinden biridir.

Kemik erimesi, kemik yoğunluğunuzu veya vücudunuzdaki kemik dokusu miktarını zayıflatır ve kırık riskini artırır. Peki, kemik erimesi neden olur?

Kemik Erimesi Nedir?

Osteoporoz şeklinde de bilinir. Zayıf kemikler, basit bir düşüşle bile kolayca kırılır. Osteoporoz, yaşlı insanlarda omurga, kalça, pelvis ve bilek kırıklarının ana nedenlerinden biridir. Bu durum genellikle kadınlarla ilişkilendirilir, ancak erkekleri de etkileyebilir. Vücut sürekli olarak eski kemiği tekrar emer. Böylece dokuları inşa eder. Kemikleri sağlıklı tutmak için hem eski hem de yeni kemik dengesi olmalıdır. Kemik erimesi, vücut yaratabileceğinden daha fazla kemiği emdiğinde meydana gelir. Bazı araştırmalar 50 yaşın üzerindeki her iki kadından ve dört erkekten birinin osteoporoz nedeniyle kemik erimesi yaşayacağını öne sürüyor.

Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık genellikle sessiz olarak ilerler. Çünkü vücudunuzdaki bir kemik kırılana kadar kemik kaybı yaşadığınızı hissetmez ya da zayıf kemikleriniz olup olmadığını anlayamazsınız. Kemik erimesinin belirtileri, meydana gelen kemik kırıklarını içerir.

Bunlar çoğunlukla normalde kemik kırılmasına yol açmayan günlük bir aktivite sırasında da ortaya çıkabilir. Aynı şekilde, ayaktayken ve hızlı bir düşüş sonrasında, eğilme, kaldırma ve hatta öksürme gibi normal hareketlerin bir sonucu olarak da kemiklerinizde kırılma meydana gelebilir.

Bununla beraber, kısaldığınızı, üst omurganızın kıvrıldığını ve kamburlaşmanıza neden olduğunu fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza görünün. Çünkü böyle durumlarda omurgada bir omur kırığı olabilir.

Kemik erimesi için Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünden randevu alabilirsiniz.

Kemik Erimesi Nedenleri Nelerdir?

Kemik erimesinin başlıca sebepleri:

  • Östrojen düşüşü: Osteoporozun ana nedeni, vücudunuzun östrojen seviyelerindeki düşüşe bağlı kemik kaybıdır. Östrojen, kemiklerinizi oluşturmaya ve korumaya yardımcı olan bir hormondur. Kadınlarda östrojen kaybının en yaygın nedeni menopozdur.

  • Yaş: Vücudunuz kemik dokusunu o kadar hızlı değiştirmediğinden, yaşlandıkça kemik kaybı daha hızlı gerçekleşir.

  • Genetik Faktörler: Araştırmalar, ebeveynlerinizden birinde osteoporoz varsa, kemik kaybı ve kırık riskinizin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

  • Diyet ve Yaşam Tarzı Seçenekleri: Yeterli kalsiyum ya da D vitamini almazsanız, elbette kemik kaybı riskiniz daha yüksektir. Sigara içmek ve aşırı içki tüketimi de bu sağlık probleminin oluşmasına katkıda bulunur.

  • Tıbbi Durumlar: Endokrin ve hormonal hastalıklar, gastrointestinal sorunlar, belirli kanser türleri, iştahsızlık ya da HIV/AIDS gibi sağlık koşulları kemik erimesi riskinizi artırabilir.

  • Cinsiyet: Kadın bireylerde kemik erimesi görülme olasılığı daha yüksektir. Azalan östrojen seviyelerine ek olarak, erkeklere göre daha küçük kemiklere ve daha düşük kemik kütlesine sahiptirler. Bir erkekte kemik erimesi riski 70 yaşından sonra artar.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap