Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Konversiyon Bozukluğu

Konversiyon bozukluğu bireyin herhangi fizyolojik bir rahatsızlığı olmamasına rağmen kendinin felç geçiriyor gibi hissetmesidir. Esasen nörovejetatif sistemdeki organların psikolojik etkisinin (korku, üzüntü, öfke, utanç) sonucu işlevini kaybetmesine konversiyon bozukluğu denir.

Film ve dizilerde son yıllarda psikolojik rahatsızlıkların gösterilmesinin artmasıyla izleyicilerde ne tür hastalıkların olduğunu araştırmaya başladı. Bu hastalıklardan birisi de konversiyon bozukluğudur. Peki, ismini sıklıkla duyduğumuz bu rahatsızlık tam olarak nedir?

Konversiyon Bozukluğu Nedir?

Kısaca tanımını yapacak olursak; konversiyon bozukluğu bireyin herhangi fizyolojik bir rahatsızlığı olmamasına rağmen kendinin felç geçiriyor gibi hissetmesidir. Esasen nörovejetatif sistemdeki organların psikolojik etkisinin (korku, üzüntü, öfke, utanç) sonucu işlevini kaybetmesine konversiyon bozukluğu denir.

Histeri hastalığıyla bu hastalığın aynı olduğu düşünülürdü. Fakat uzmanlar son zamanlarda bu hastalığın daha da farklı olduğunu vurguladıklarından dolayı, rahatsızlıkla ilgili yeni çalışmalar yapılmaya başlandı. Yapılan araştırmalara göre hastalık kırsal kesimlerde yaşayan insanlarda daha fazla görülmüştür. Ayrıca 15-35 yaş grubunda görülen bu rahatsızlık, erkeklere oranla kadınlarda daha çok ortaya çıkar.

Histeri gibi rahatsızlığa sahip olan kişilerde ilgi çektiği düşünülmüştür. Fakat bu hastalar ilgi çekmek için hasta olduğunu iddia ederler. Felç geçirdiğini ya da sık sık bayıldığını düşünürler. Yapılan testlerdeyse hastanın felç geçirme veya bayılmaya neden olacak durumun söz konusu olmadığı tespit edilmiştir. Psikolojik olarak hastaların kendisini bu sağlık problemlerini yaşadığını hissettiği ortaya çıkarılır.

Konversiyon Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Konversiyon bozukluğu belirtileri:

  • Konversiyon bozukluğu olan hastalar genelde nöbet tarzı bir rahatsızlık geçirirler. Bu sırada sağlık kontrolleri yetkililer tarafından yapılsa da bir sorun çıkmaz. Ancak hasta sıklıkla felç geçirme ya da bayılma gibi durumları yaşar.
  • Hasta ani şekilde bilincini yitirir ve nerede, kiminle olduğunu bir anda hatırlayamaz. Bazı hastalar kendisini bile tanımaz.
  • Elini, kolunu, dilini ya da dudağını ısırabilir. Konuşma yetisi gitgide azalır. Kelimeleri düzensiz ve bilinçsiz seçer.
  • Hasta vücudunda ağrıyan ağrıların kendisini öldüreceğini düşünür.
  • Kafasında sürekli bir şeyler kurarlar ve daralırlar.
  • Aşırı kibar, nezih ve sakin insanlardır.
  • Aşırı stresli ve sinirli olduğu zamanlarda öfkelenmek yerine bayılırlar. Uzun bir süre kendilerine gelemezler.
  • Bu insanlar hayır diyemezler. Herkese yardımcı olmayı isterler ve insanları mutlu etmeye çalışırlar.

Konversiyon Bozukluğunun Tedavisi Nedir?

Konversiyon belirtilerinin sonucunda hastalarda genelde fizyolojik bir durumunun olup olmadığı test edilir. Testler sonucunda hastaya bazı terapi yöntemleri uygulanmaya başlanır. Psikolojik problemlerde bu sürede ele alınır. Hangi durumun bu hastalığı tetikleyeceği saptanmaya çalışılır. Hastanın tedavisinin başarılı olması için önce hastalığını kabul etmesi gerekir. Aynı zamanda aile desteği ve çevredeki insanların desteği bu zamanda oldukça önemlidir. Konversiyon Bozukluğu için psikiyatri doktoru'na gidilmesi gerekir.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap