Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Mesane Taşı Neden Olur?

Mesane taşı, böbrek taşlarının mesaneye düşmesi, prostat büyümesi ya da prostat kanseri gibi pek çok farklı etkene bağlı şekilde meydana gelebilen mesane taşları; böbrek ve üretrada yer alan taşların mesaneye düşmesi sonucunda görülmektedir.

Böbrek taşları ile sıklıkla karıştırılan mesane taşları, her yaş ve cinsiyetten bireyde görülebilen bir hastalıktır. Farklı pek çok nedene bağlı şekilde görülebilen mesane taşı, hemen hemen herkeste görülebileceği için bu hastalığın belirtilerini gösteren kişilerin doktora başvurması son derece önemlidir.

Mesane Taşı Belirtileri Nelerdir?

Özellikle de idrar yaparken gözlemlenen ağrı ve yanma hissi ile kendisini ortaya koyan mesane taşı, kişinin günlük yaşam içerisinde de ağrı veren belirtiler göstermesine neden olabilmektedir. Bu nedenle de belirtilerin görülmesinden sonra doktora başvurmak gerekir. Mesane taşı belirtileri şunlar olabilir:

 • İdrar yaparken yanma ve ağrı hissi
 • İdrardan kan görülmesi
 • İdrar yaparken zorlanma ve acı
 • Sık sık gözlemlenen idrar yolu enfeksiyonları
 • Erkeklerde testis ve penis bölgesinde ağrının gözlemlenmesi
 • Kadınlarda vajinal bölgede ağrı gözlemlenmesi
 • Sık sık idrar yapma isteğinin olması
 • İdrarı tam olarak boşaltamama probleminin olması
 • Normalden daha koyu renkli şekilde idrar yapılması
 • Alt karın bölgesinde ağrının gözlemlenmesi
 • Enfeksiyonlara bağlı olarak ateş ve titreme gözlemlenmesi

Pek çok belirti ile kendisini ortaya koyan mesane taşlarının belirtilerinin gözlemlenmesi halinde doktora başvurmak son derece önemlidir. Bu sayede mesane taşları nedeniyle günlük yaşam zorlaşmadan tedavi olabilmek de mümkün olacaktır.

Mesane Taşı Nedenleri Nelerdir?

Böbrek taşlarının mesaneye düşmesi, prostat büyümesi ya da prostat kanseri gibi pek çok farklı etkene bağlı şekilde meydana gelebilen mesane taşları; böbrek ve üretrada yer alan taşların mesaneye düşmesi sonucunda görülmektedir.

İdrar kanallarında meydana gelen tıkanıklık da ayrıca mesane taşına neden olabilir. İdrar sonrasında kalan idrar ve atık maddelerin mesaneye inmesi sonucunda mesane taşının oluşumu gözlemlenebilmektedir. Ayrıca sonda kullanımı ve bölgedeki dikişlerden kalan artıklar nedeniyle de mesane taşı oluşumunun söz konusu olması mümkündür.

Böbrek taşına sahip olan kişilerde mesane taşlarının da sıklıkla gözlemlendiği görülmüştür. Böbrek taşları zamanla mesaneye düşebilir ve bu bölgede mesane taşı oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu durumda mesane taşı problemine neden olan bir etkenin de böbrek taşı olduğu söylenebilir.

Mesane Taşı Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Mesane taşına neden olan böbrek taşı, prostat büyümesi gibi bir başka rahatsızlık söz konusu ise öncelikli olarak bu rahatsızlığın tedavisinin gerçekleştirilmesi gözetilir. Ayrıca mesane taşının büyüklüğüne göre düşmesi beklenebilir ya da cerrahi yöntemler ile taşların alınması da söz konusu olabilmektedir. Taşların boyutu küçük ise idrar kanalından kolaylıkla ve herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmeden düşmesi için bol su tüketimi sıklıkla önerilmektedir. Mesane taşı tedavisi için dahiliye doktoruna gidilmelidir.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap