Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Ödem Nedir? Neden Olur?

Ödem dokularda normalden fazla sıvının birikmesi nedeniyle genelde bacak, ayak, el ve kollarda şişliğin oluşmasıyla ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Ödem, vücuttaki küçük kan damarlarının yani kılcal damarların, sıvı sızdırmasıyla meydana gelir.

Ödem, dokularda normalden fazla sıvının birikmesi nedeniyle genelde bacak, ayak, el ve kollarda şişliğin oluşmasıyla ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Bu rahatsızlık küçük bir alanı etkileyebileceği gibi tüm vücudu da etkileyebilir. Enfeksiyonlar, hamilelik, kullanılan ilaçlar ve diğer birçok tıbbi sorunlar, vücutta ödem oluşmasına yol açabilir. Küçük kan damarlarından diğer dokulara sıvı sızdığı zaman meydana gelebilir. Bu da ekstra bir sıvının birikmesine ve dokuların şişmesine neden olur. Bu şişliğin etkisi ve boyutu vücuttaki ödemin karakterine göre değişiklik gösterir. Bazen vücudun belirli bir kısmını etkilerken bazen de vücudun tamamını etkiler.

Ödem Neden Olur?

Ödem, vücuttaki küçük kan damarlarının yani kılcal damarların, sıvı sızdırmasıyla meydana gelir. Sıvı sızması, vücutta dolaşarak damar çevresindeki dokularda birikmeye başlar ve zamanla şişer. Karaciğer, böbrek ve kalp hastalıklarında meydana gelen ödem, vücuttaki normalden fazla olan sıvıyı tutan tuzun, vücuttan atılamamasından kaynaklanır.

Ödeme yol açan hastalıklar; böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, böbreklerden idrarla aşırı protein kaçağı (nefrotik sendrom), karaciğer yetmezliği, tiroid bezlerinin az çalışması (hipotiroidi), bacak toplar damarlarında pıhtı oluşması (venöz tromboz), ilaçlar (şeker, tansiyon, ağrı kesici ve kemoterapi ilaçları gibi) veya varis varlığı, bacak cildinde meydana gelen enfeksiyon, lenfödem (enfeksiyon, tümör, cerrahi nedenler) sayılabilir.

Bunun yanı sıra aşırı tuz tüketimi, obezite, hareketsiz kalmak, uzun bir süre ayakların sarkık şekilde durması, regl dönemlerinde ve hamilelik boyunca ödem oluşabilir. Ayrıca, yüksek sıcaklıklarda vücutta ödem oluşmaya başlar. Vücut sıcaklığı arttığı zaman damarlar genişler ve damarlarda oluşan sıvıların dokularına doğru sızması bir hayli kolaylaşır.

Ödem oluşmasında kimi zamanda şiddetli rüzgarın geldiği yön pay sahibi olur. İnsanların bazıları lodostan çok fazla etkilenirler. Bu insanların vücutlarında yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, iştahsızlık, huzursuzluk, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi birtakım problemler görülebilir. Bu belirtilere ek olarak, bazı zamanlarda rüzgardan dolayı insanların vücudunda fazladan su toplanabilir ve buda ödeme sebep olur.

Ödemin Tedavisi Nasıldır?

Ödem tedavisi temelde sıvı birikiminin sebebine yoğunlaşır. Az tuzlu bir beslenme düzeni genellikle ödem problemine yardımcı olur. Ayrıca çok fazla sıvı içmekten kaçınmalısınız. Nefes darlığınız yoksa, şişmeyi önlemek için bacaklarınızı kalp seviyesinin üzerine kaldırmayı deneyebilirsiniz.

Hamileliğin neden olduğu şişmiş ayak bilekleri ve ayaklar için kan akışını iyileştirmeye ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olmak adına, bacaklarınızı yükseltin ve sırt üstü yatmaktan kaçının.

Ödemin nedeni ne olursa olsun, vücudun şişmiş herhangi bir bölgesi basınçtan, yaralanmadan ve aşırı sıcaklıklardan korunmalıdır. Şişmiş bacaklar üzerindeki cilt zamanla daha kırılgan hale gelir. Ödemi olan bölgelerdeki kesikler, sıyrıklar ve yanıkların iyileşmesi çok daha uzun sürer ve enfeksiyon kapma olasılığı daha yüksektir. Ödem gidilmesi gereken doktor dahiliye doktorları'dır.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap