Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Orak Hücre Hastalığı Nedir?

Orak hücre hastalığı kırmızı kan hücrelerinizi etkileyen ve sağlığınız üzerinde olumsuz bir etki yaratan kalıtsal bir hastalıktır.

Alyuvarları etkileyen genetik bir problem olan orak hücre hastalığı, çoğu ülke insanlarında bulunabilir. Orak hücre olup olmadığını belirleyen test, yeni doğan tarama programının bir parçasıdır. Peki, orak hücre hastalığı tam olarak nedir?

Bu rahatsızlık, kırmızı kan hücrelerinizi etkileyen ve sağlığınız üzerinde olumsuz bir etki yaratan kalıtsal bir hastalıktır. Bu hastalıkta hemoglobininiz normal değildir ve kan damarlarınızdan kolayca geçemez. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinizin bir parçası olan bir proteindir. Kanda oksijen taşıyan maddedir.

Normal kırmızı kan hücreleri yuvarlaktır ve oksijen vermek için vücuttaki küçük kan damarlarından geçebilir. Bu rahatsızlıkta hemoglobindeki kimyasal bir değişiklik, uzun çubukların oluşumuna neden olur. Bu sert çubuklar, kırmızı kan hücresinin şeklini bir orak yani hilal biçimine getirir. Orak şeklindeki hücreler kan damarlarından kolayca geçmezler. Tıkanabilir veyahut parçalanabilirler. Sonuç olarak bu da kırmızı kan hücresi ömrünün azalmasına neden olur. Orak hücreler normal kırmızı kan hücreleri kadar uzun yaşamazlar. Bu, karaciğerde ve kalpte artan demir depolamasına yol açacaktır. Ayrıca bu durum organlara potansiyel olarak zarar verebilir. Hasar, karaciğer yetmezliği, kardiyak aritmi, kalp büyümesi ve kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Orak Hücre Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Orak hücre temelde kalıtsal bir durumdur. Hasarlı genden kaynaklanır. Orak hücreli bir bireyin ebeveynlerinin her birinin mutasyona uğramış genin bir kopyasını taşıdığı bilinmektedir. Bununla beraber, taşıcıyı ebeveynlerde herhangi bir belirti görülmez.

Orak Hücre Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Orak hücre hastalığının belirtileri, bir çocuk yaklaşık olarak dört ila beş aylık olduğunda ortaya çıkmaya başlar. Bundan önce, fetal hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinin şekil değiştirmesini durdurur. Yani bu aşamada oraklanma durmuş olur. Belirtiler kişiden kişiye farklılaşır.

Genel belirtileri şunları içerir:

  • Ağrı.
  • Anemiden ötürü yorgunluk ve halsizlik olarak ortaya çıkabilir.
  • Eklemlerin şişmesi ve iltihaplanması söz konusu olabilir.
  • Dalak veya karaciğerde kan tıkanıklığı oluşabilir.
  • Sarılık meydana gelebilir.

Orak Hücre Hastalığı Hamileliği Etkiler Mi?

Orak hücre hastalığı olan birçok kadın sağlıklı gebelik yaşayabilir. Fakat riskler daha yüksektir. Orak hücre hastalığınız varsa ve hamile kalmayı planlıyorsanız, her zaman iyi bir doğum öncesi bakıma sahip olmalısınız. Ağrı atakları, enfeksiyonlar ve görme problemleri gibi rahatsızlıklarınız olabilir. Orak hücre hastalığı olan bir kadının düşük yapma ve erken doğum yapma riski daha yüksektir. Orak hücre hastası olan kadınların çoğu sağlıklı bir şekilde doğum yapar. Bütün hamile kadınlar gibi düzenli doğum öncesi bakım önem arz eder.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap