Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Sindirim Sistemi Organları Hangileridir?

Sindirim sistemi organları ağız boşluğu ve ağız, dil, diş, tükürük bezleri, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, pankreas, karaciğerdir.

Gastrointestinal sistem, sindirim sistemi olarak da bilinir. Bu sistem, yiyeceklerin vücuda girdiği ve katı atıkların dışarı atıldığı yoldur. Peki, sindirim sistemi organları nelerdir?

Ağız Boşluğu ve Ağız

Ağız boşluğu ve ağız, yiyeceklerin sindirim sistemine giriş noktasıdır. Yanaklar, dil ve damak, ağız boşluğu olarak da adlandırılan ağzı çerçeveler. Ağzınızın çatısının kemerli şekline damak denir. Dilinizi ağzınızın çatısı boyunca gezdirirseniz, ön kısım sert damak, arka kısım ise daha etli olan çatı bölümünü içerir.

Dil

Dil, yutmayı, mekanik sindirimi, kimyasal sindirimi, gıdanın tadı, dokusu ve sıcaklığı gibi duyuları, yutmayı ve seslendirmeyi kolaylaştıran bir organdır. Dil, ağızda üç önemli sindirim işlevi gerçekleştirir:

  • Yiyecekleri optimum çiğneme için konumlandırmak.
  • Yiyecekleri yuvarlak kütle şeklinde toplamak.
  • Yiyecekleri yutulabilecek şekle dönüştürmek.

Diş

Yiyecekleri küçültmek, öğütmek ve başka türlü mekanik olarak parçalamak için kullandığınız kemiklere benzer organlardır.

Tükürük Bezleri

Tükürük bezi, ağız ve dilin mukoza zarlarında bulunur. Bu minör ekzokrin bezler, siz uyurken bile, ya doğrudan ağız boşluğuna ya da dolaylı olarak kanallar yolu ile sürekli olarak tükürük salgılarlar.

Yemek Borusu

Yemek borusu, ağzı mideye bağlayan boru şeklinde bir organ çeşididir. Çiğnenmiş ve yumuşatılmış yiyecekler yutulduktan sonra yemek borusundan geçer. Yemek borusunun düz kasları, yiyecekleri mideye doğru iten peristalsis ismi verilen bir dizi dalga benzeri hareketten geçer.

Mide

Mide, üst karın bölgesinde yer alan J şeklinde kese benzeri bir organdır. Mide, yiyecek depolayan ve mide sindirim sularını salgılayan bir torba gibidir.

İnce Bağırsak

İnce bağırsak protein, yağ ve karbonhidrat sindiriminin tamamlandığı, tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin absorbe edildiği alandır.

Kalın Bağırsak

İnsan kalın bağırsağı, ince bağırsağa kıyasla uzunluk olarak çok daha küçüktür. Fakat çap olarak ince bağırsaktan daha büyüktür. Kolonun ana işlevi, sindirilmemiş gıdalardan su ve mineral tuzları çıkarmak ve atık maddeleri depolamaktır. Kolon, sindirim süreçlerine destek olan birçok faydalı bakteriye ve bağırsak florasına ev sahipliği yapan bir organ türüdür.

Pankreas

Pankreas, sindirim suları salgıladığı için çok önemli görevler üstlenir. Pankreas her gün bir litreden fazla pankreas suyu üretir. Bu sular safranın aksine berraktır ve çoğunlukla su ile birlikte bazı tuzlar, sodyum bikarbonat ve birkaç sindirim enziminden meydana gelir.

Karaciğer

Kanın detoksifikasyonu, safra üretimi, karbonhidratların, yağların ve proteinlerin metabolizması, demir, kan ve vitaminlerin depolanması, kırmızı kan hücrelerinin geri dönüştürülmesi ve üretilmesi gibi hususlarda önemli görevleri vardır.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap