Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Üriner Sistem Organları Hangileridir?

Üriner Sistem Organları, böbrekler, üreterler, mesane ve üretradan oluşur. Böbrekler, atıkları uzaklaştırmak ve idrar üretmek için kanı süzer. Üreterler, mesane ve üretra ile birlikte böbreklerden idrarı boşaltmak, depolamak ve idrar sırasında serbest bırakmak için bir tesisat sistemi görevi gören idrar yolunu oluşturur.

Üriner sistem böbrekler, üreterler, mesane ve üretradan oluşur. Böbrekler, atıkları uzaklaştırmak ve idrar üretmek için kanı süzer. Üreterler, mesane ve üretra ile birlikte böbreklerden idrarı boşaltmak, depolamak ve idrar sırasında serbest bırakmak için bir tesisat sistemi görevi gören idrar yolunu oluşturur. Üriner sistem, vücuttaki atıkları filtrelemenin ve ortadan kaldırmanın yanı sıra su, iyonlar, pH, kan basıncı, kalsiyum homeostazını da korur.

Üriner Sistem Organları

Üriner sistem anatomisine göre organlar şu şekilde sıralanabilir:

Böbrekler

Böbrekler karın boşluğunun arka duvarı boyunca konumlanan ve fasulye şeklinde bir çift organ olarak tanımlanabilir. Sol böbrek sağ böbreğe göre biraz daha yukarıda yer alır. Çünkü karaciğerin sağ tarafı sol tarafına göre çok daha büyüktür. Böbrekler, karın boşluğunun diğer organlarından farklı olarak, peritonun arkasında bulunur ve sırt kaslarına dokunur. Böbrekler, onları yerinde tutan ve onları fiziksel hasardan koruyan bir yağ tabakası ile çevrilidir. Bu organlar, idrar oluşturmak için kandaki metabolik atıkları, fazla iyonları ve kimyasalları filtreler.

Üreterler

Üreterler yaklaşık 10 ila 12 cm uzunluğundadır. Ayrıca, vertebral kolona paralel şekilde olmak üzere vücudun sol ve sağ bölümlerinde uzanır. Üreter duvarlarındaki düz kas dokusu, esasen idrarı mesaneye doğru hareket ettirebilmek kabiliyetine sahiptir. Üreterlerin uçları idrar kesesine hafifçe uzanır ve mesaneye giriş noktasında üreterovezikal valfler tarafından kapatılır. Bu valfler idrarın böbreklere geri akmasını engeller.

İdrar Torbası

Mesane idrar depolanması için kullanılan içi boş bir organdır. Mesane, vücudun orta çizgisi boyunca pelvisin alt ucunda konumlanır. Üreterlerden mesaneye giren idrar, mesanenin oyuk boşluğunu yavaşça doldurur ve elastik duvarlarını gerer. Mesanenin duvarları, 600 ila 800 mililitre idrarı herhangi bir yerde tutmak için gerilmeye müsaittir.

Üretra

Üretra, idrarın dış mesaneden geçmesini mümkün kılan bir borudur. Kadınlarda üretra yaklaşık 2 cm uzunluğundadır ve klitorisin altında ve vajinal açıklığın üstünde biter. Erkeklerde üretra yaklaşık 8 ila 10 cm uzunluğundadır ve penisin ucunda biter. Üretra aynı zamanda spermi penis yoluyla vücuttan dışarı taşıdığı için erkek üreme sisteminin bir parçasıdır.

Üretra yoluyla idrar akışı, iç ve dış üretral sfinkter kasları tarafından kontrol edilir. Düz kastan yapılmıştır ve mesane belirli bir distansiyon seviyesine ulaştığında istemsiz olarak açılır. İç sfinkterin açılması, idrara çıkma ihtiyacı hissi ile sonuçlanır. Dış üretral sfinkter iskelet kasından yapılmıştır ve idrarın üretradan geçmesine izin vermek için açılabilir veyahut idrara çıkmayı geciktirmek için kapalı tutulabilir.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap