Doktor Uzman / Sağlık Ekseni Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Yanak Sarkması Neden Olur?

Yanak sarkması, ani kilo kayıpları, aşırı derecede sigara tüketimi, yağlı ve sağlıksız yiyeceklerden kaynaklanır.

Yanak sarkması, genelde 30-35 yaşlara gelindiği zaman kadınlarda ve erkeklerde meydana gelen bir tür rahatsızlıktır. Cilde özen gösterilmediğinde, kimyasal içerikli ürünler kullanıldığında veya yanlış bakımlar yapıldığında sarkmalar ve lekelenmeler artabilir. Yüzde meydana gelen bu sarkmalar özellikle kadınları çok rahatsız eder. Estetik açıdan kötü bir görünüm yaratan sarkma problemleri kadınlarda özgüven kayıplarına neden olabilir ve yaşam kalitesini ciddi oranda düşürebilir. Peki, yanak sarkması neden olur?

Yanak Sarkması Nedir?

Güzelliğin simgesi olan kusursuz, parlak ve sıkı cilt, görüntüyü ciddi manada etkileyen çok önemli bir faktördür. Çoğunlukla 30-35 yaşlarından sonra ciltte fark edilmeye başlanan kırışıklıklar ve sarkmalar ilerleyen zamanlarda artar, yüzde derinleşmeye başlar. Güzelliğine önem veren insanlar için rahatsız edici olan bu durum sosyal hayatlarını derinden etkileyebilmektedir. Yanakta sarkma problemi, yüzün bu bölümünde fiziksel olarak düşüş ve sarkma şeklinde ortaya çıkar. Yanakların çökük bir görüntü oluşturmasına da yol açar.

Ani kilo kayıpları, aşırı derecede sigara tüketimi, yağlı ve sağlıksız yiyecekler ya da ilerleyen yaş ile beraber gelen yüz sarkması, zamanla kötü bir görüntüye neden olabilir. Cildine iyi ve doğru şekilde bakmayan insanların aynı zamanda yanlış kozmetik ürünlerini kullananların, sıklıkla karşılaştığı bu problemi bazı kremlerle toparlamak mümkündür. Daha kalıcı çözümler için cerrahi uygulamalar tercih edilebilir.

Yanak Sarkmasının Nedenleri Nelerdir?

Bu cilt problemine yol açan faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Uykusuzluk
 • Yanlış uyku pozisyonları
 • Sürekli yağsız besinler tüketmek
 • Sağlıksız beslenme
 • Stres, depresyon, üzüntü
 • Az su içmek
 • Sağlıksız beslenmek
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Uzun bir süre güneş ışınlarına maruz kalmak
 • Ani kilo değişimleri gibi nedenler yüz sarkmasını ortaya çıkarabilir.

Yanak Sarkması Nasıl Geçer?

Yüzdeki sarkmaları tedavi etmek ve gıdılardan kurtulmak için bazı tedavi seçenekleri var. Bunlar:

 • Ameliyatsız tedavi: Bu tedavi yöntemi, yüzdeki sarkıklığın/gıdının ne kadar belirgin olduğuna ve ayrıca yüzdeki hacim bölgesinin ne kadar ağır olduğuna bağlıdır.
 • Yüz germe: Cerrahi olmayan kozmetik tedaviler daha genç hastalarda çarpıcı iyileşmeler sağlayabilirken, yaşlı hastalarda yanak sarkması için plastik cerrahi hala en iyi tedavi yöntemidir. Yüz bölgesindeki gevşek, fazla ve sarkan cildi cerrahi olarak çıkarır, derin kıvrımları düzeltir ve derin yüz dokularını sıkılaştırır.
 • Yüz dolgusu: Dermal dolgu maddeleri, yüzdeki hacim kaybını düzeltme yetenekleri nedeniyle yanak sarkmaları için en iyi tedaviler arasında yer almaktadır. Dolgu maddeleri ayrıca dolgunlaştırıcı etkisiyle yanak bölgesindeki çökük ve sarkmış cildi kaldırabilir ve elmacık kemikleri belirginleştirir.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap